התנהלות מול בעלי מקצוע

פורסם ע"י עמית עוז סגור לתגובות על התנהלות מול בעלי מקצוע

לא פעם אני שומע את הלקוח אומר לי משפטים כמו “סמוך עליי” או “איתי אין לך מה לדאוג”… כמובן שדבריו אלו מתייחסים לכסף.

התשובה שלי בדרך כלל היא: “אין בעיה אתה יכול לשלם לי את הכל מראש, אם יש כזה אמון”…

אז האמת היא שכל הצעת מחיר היא בעצם תהליך מכירה, כאשר המטרה היא סגירת הפרויקט וקביעת מועד התחלה.

הקבלן מנסה להעריך את גודל הפרויקט ומעלה רעיונות לגבי אפשרויות ועיצובים על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

כאשר מגיעים לשלב המחיר, תפקיד הקבלן לזהות אם מדובר בלקוח רציני ואמין או לקוח בעייתי.

לאחר שנים של עבודה עם לקוחות מכל הסוגים ותשלום “מחיר לימוד” שלפעמים היה כואב מאוד, השגתי מספר נהלים ברורים אשר מקלים על הנושא.

אותם נהלים מאפשרים לכל הצדדים להגיע למצב נוחות ולבניית אמון, לא משנה לי אם מדובר בפרויקט של מאות אלפים או מאות שקלים, עדיין הנהלים נשארים זהים:

  1. הסדר תשלומים לפי התקדמות, אשר מבוסס על תשלום שבועי, כך שלא מדובר בסכומים גדולים וניתן לעקוב אחר ההתקדמות.

הסדר תשלומים גם מגן על הלקוח ובאם נראה כי הקשר לא מסתדר, ניתן יהיה לעצור את העבודה ולחסוך בעוגמת נפש.

  1. ארגז הכלים לא יוצא מהרכב ואין שום התחלת פעילות לפני תשלום סכום התחלתי מראש.

לצורך התחלת עבודה יש להזמין חומרים וכל יום של פעילות גובה שכר לעובדים, אין שום סיבה בעולם שתהיה אי הסכמה על תשלום מראש.

אמון הוא דבר ההולך יד ביד לפי התקדמות. כאשר הקבלן מופיע בבוקר עם חומרים הלקוח צריך לשלם את התשלום הראשון על מנת שלא יקרה מצב בו הקבלן מממן את הפרויקט.

  1. אם מתחילות ספקות לגבי טיב העבודה או שמורגש חוסר התאמה בין המפרט לבין רצון הלקוח, יש לעצור את העבודה ולעבור על המפרט מחדש.

לא פעם קרה שהלקוח משנה את דעתו ומחליט להרחיב את נפח העבודה. במקרים אלו, כאשר מזניחים את עדכון המפרט (הצעת המחיר) ומשאירים זאת לסוף, מתחילות הבעיות וחילוקי הדעות.

עדיף לעצור את הפעילות ולשבת ולדבר לפני המשך העבודה, אחרת, כאשר החשבון מוגש בסוף, שני הצדדים לעולם לא יהיו מרוצים.

הסדרי התשלומים לא נועדו להגן רק על הקבלן, גם הלקוח מרוויח מההסדר ורמת השקיפות. כך או כך, כשם שמדובר בתהליך שיפוץ, כך גם מדובר בתהליך עסקי, אשר מחייב את שני הצדדים להתקדם בצורה מבוקרת .

יש השואלים לגבי חוזים, דעתי על חוזים היא שהכל תלוי במצב ההתנהלות. כאשר העבודה והתשלומים זורמים יפה, הכול טוב וכולם מרוצים, אך כאשר אין סדר בעבודה או שמתפתחות בעיות ונשארות ללא תקשורת טובה, אז החוזה אינו יעיל במיוחד.

 מפרט טוב אשר יורד לכל הפרטים ומושקעת בו מחשבה המכסה את כל הנושאים, יכול למנוע אי הבנות. מפרט טוב יכול להשיג שקט לכל הצדדים ומונע כאבי ראש מיותרים.

עבודה מול בעלי מקצוע

עבודה עם בעלי מקצוע שונים, ידוע ככאב ראש לא פשוט. ישנם הרבה חאפרים בשוק ולחלקם הרמה האישית אינה גבוהה, כך שיכולת התקשורת הינה נמוכה מאוד. לבעלי מקצוע רבים ישנה גם רמה ירודה של אמינות וצריך “לרדוף” אחריהם, או שאינם זמינים תמיד. לקוחות רבים מוצאים את עצמם מיואשים לפעמים, כאשר הפרויקט מתעכב או שיש פיצוץ בצנרת ובעל המקצוע אינו עוזר. אני רואה בעלי מקצוע רבים אשר מפרסמים את עצמם, כמומחים בנושאים שאין להם יותר ממספר חודשים בתחום. הם הינם חדשים וחסרי ניסיון או הבנה רחבה, כאשר מדובר על לקיחת אחריות הם כבר בורחים ומשאירים את הלקוח לבד. כבר ראינו אינסטלאטורים חסרי ניסיון, אשר מפרקים חדרי אמבטיה ומנסים את מזלם עם הצנרת. לוקח זמן אך לבסוף תמיד מופיעים הכשלים בהמשך, אך בעל המקצוע החובבן כבר לקח את כספו והסתלק.

איך מוצאים בעל מקצוע איכותי?

תיק עבודות שיפוצים עשיר וצוות איכותי אשר מומלץ לבקר אותו בשעות עבודה, שכן אין זמן טוב יותר מאשר ביקור אמיתי. לא תמיד הדבר מתאפשר שכן ישנם בעלי מקצוע, כמו טכנאים אשר נמצאים בתנועה. אך גם לטכנאים צריך להיות אתר אינטרנטי פעיל עם תיק עבודות עשיר. תיק עבודות בשיפוצים אינו אומר הכול אך יכול לעזור ולהמחיש, את יכולתו של הקבלן לבצע פרויקטים שונים וגוונים. כל פרויקט אשר מבצע אותו הקבלן עוזר לחזק את יכולתו והבנתו הכללית, כך שמדובר בהגדלת יכולתו להתמודד עם בעיות שונות. כמעט כל פרויקט מכיל הפתעות שונות במיוחד כאשר צריכים להרוס קירות, או כאשר משתלבים מספר בעלי מקצוע שונים. על הקבלן להיות מאוד מנוסה ובעל מחשבה יצירתית על מנת להביא פתרונות בזמן אמת, שכן כל עיכוב עלול לגרום להוצאה מיותרת.

תיק עבודות שיפוצים..

תיק עבודות בשיפוצים צריך לכלול תמונות והסבר על תוכן העבודה, שכן לא תמיד התמונות ממחישות את היקף הפרויקט. עדיף להוסיף מפרט עבודה מקוצר או תאור סדר העבודה, או לסדר את זה לפי סוגי בעלי מקצוע. על התיק להיות בעל מספר פרויקטים אשר מראים קשת של סגנונות שונים ורמות של גדלים, כמו פרויקטים של שיפוץ קטנים ואף חניות ובתי עסק.

בעלי מקצוע אמינים מוצאים אצל עמית עוז בניינים…

קטגוריות: עמית עוז בניינים

סגור לתגובות

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...