חיזוק מבנים

פורסם ע"י admin 0 תגובה

חיזוק מבנים ותמ”א 38

בניין אמור להיות חזק ויציב בכל מצב, על מנת לשמור על האנשים אשר נמצאים בו. לכן כאשר בונים בניין מכל סוג שהוא, בונים כל חלק וחלק ממנו בצורה חזקה ויציבה. עם השנים, גוברת המודעות לדרכים שבהן ניתן לחזק מבנים ולשמור עליהם גם במצבים חריגים, כמו למשל רעידות אדמה.

לפני שנים לא רבות יחסית, קבעו בארץ תקנים מחמירים אשר מחייבים כל מבנה. אתם תקנים נועדו להגן על המבנים השונים מפני רעידת אדמה. אולם רוב הבניינים בארץ נבנו עוד לפני קביעת התקנים הללו ולכן, לעיתים קרובות יש לחזק מבנים קיימים ולשם כך אף נקבעה תמ”א 38.

התמ”א מעניקה לדיירי בניינים הטבות שונות בתמורה לחיזוק הבניין מפני רעידות אדמה. הזדמנות נוספת שבה יש לחזק מבנים היא כאשר הבניין מתיישן, וחלקיו מתחילים להתבלות. קירות הבניין ועמודיו עלולים לספוג לחות, להתפורר ולהיסדק, וברזלי הזיון שבבטון עלולים להעלות חלודה. גם במקרים אלו יש לחזק את הבניין היטב, כדי שלא יקרוס, חלילה, בעקבות החולשה והבלאי שלו.

הסימנים לבלאי שכזה הם הופעת כתמי חלודה על הקירות, סדקים בקירות, חשיפה של מוטות הזיון, ועוד.

שיקום בטון

שיקום בטון

 כדי לחזק את הבניין, יש להעביר אותו תהליך של שיקום בטון. השיקום נערך בכמה שלבים, שמטרתם לחזק מחדש הן את הבטון עצמו ובעיקר את מוטות החיזוק שבתוכו.

כדי לשקם את הבטון, מסירים תחילה את כל השכבות החיצוניות שעל הקיר או העמוד המטופל – צבע, טיח, סיד, לכלוכים שונים וכולי, ולאחר מכן חוצבים בתוך הבטון עד לחשיפה מלאה של הברזלים שבתוכו.

לאחר מכן, מטפלים היטב בברזלים – מנקים אותם, מסירים מהם את החלודה ומורחים אותם בחומרים מחזקים. במקרים קיצוניים במיוחד, ניתן גם “לשתול” ברזלים חדשים במקום אלו שניזוקו.

בסיום העבודה ממלאים מחדש את הבטון, ומכסים מחדש בטיח וצבע כפי שהיה לפני כן. חשוב לדעת כי כאשר נוצרים סדקים בטיח, חשוב מאד למלא אותם בהקדם, מכיוון שדרך הסדקים הללו חודרת רטיבות אל תוך הקיר, מה שגורם בהמשך לחלודה של מוטות הזיון. סתימה מהירה של הסדקים תמנע צורך בשיקום מסיבי של הבניין.

חיזוק בניינים..

האם הבניין שבו אתם מתגוררים מתחיל להתבלות?

האם הקירות מתרופפים, נסדקים, הצבע מתקלף והמבנה כולו הופך להיות מסוכן למגורים? דעו לכם שיש פתרון!

באמצעות שיטה של חיזוק בניינים ניתן לחזק את יסודות הבניין, לשקם את מוטות התמיכה שלו, לצבוע ולסתום את הסדקים הקיימים.

קיימות שתי שיטות נפוצות לחיזוק בניינים:

  1. חיזוק מבנים בפני רעידת אדמה – מומחים מזהירים שעלולה להתרחש בקרוב רעידת אדמה, ובתים שנבנו לפני שנת 1980 הינם בסכנה להתמוטט וליפול. אם ביתכם הוא רעוע, תוכלו לחזק את יסודותיו באמצעות הפרויקט הממשלתי שנקרא “תמ”א 38”. תמ”א 38 הינה עבודת חיזוק יסודות של מבנים, שיפוץ כללי של חזית ופנים הבית, צביעה ותיקון סדקים ועוד.
  2. חיזוק מבנים כללי – ניתן לחזק את המבנה ויסודותיו, באמצעות אנשי מקצוע הבקיאים בתחום. חלק מעבודת החיזוק תכלול עיבוי של כל העמודים בקומת הקרקע, כאשר במבנים ישנים יש לבנות עמודים בצמוד למבנה. חיזוק ועיבוי חדר מדרגות אשר משמש, כקירות תומכים לשאר הקומות במבנה. חיזוק על ידי הוספת ממדים אשר נבנים מבטון עבה לגובה ומשמשים, כעמוד תמיכה חיצוני למבנה.

כך או כך ישנו הצורך לעבות ולחזק את התשתית הקיימת, על מנת שיוכלו הבניינים לאמוד בסטנדרטים גבוהים יותר. הכול כמובן תלוי בסוג הבנייה שהייתה, שכן ניתן לראות בניינים אשר נבנו מחומרים פשוטים וניתן לראות שם, את תהליך ההתפוררות של החומר. מבנים ישנים אשר מתחילים להתפורר כמובן יצריכו, עבודות שיקום וחיזוק יסודות בניין גדולות יותר.

ביתכם זקוק לחיזוק? הנה מספר עובדות שעליכם לדעת:

  • בדקו האם הרשויות מחייבות אתכם לשפץ את המבנה בו אתם מתגוררים. לעיתים, הרשויות המקומיות מוציאות נגד בית צו “מבנה מסוכן” – הקובע שעל הדיירים לתקן את כל הליקויים בבניין תוך פרק זמן שנקבע מראש. במקרה כזה, פנו לחברה או קבלן מקצועי המתעסקים בתחום של חיזוק מבנים. אנשי המקצוע המיומנים יצביעו על תקלות בטיחותיות שקיימות בבית, על דברים שנדרשים להם חיזוק מידי וייעצו לכם אודות אופי השיפוץ המתאים לביתכם.
  • אם התחלתם בעבודת חיזוק מבנה המגורים שלכם – נצלו את השיפוץ שנעשה ממילא כדי לתקן בבית דברים הדורשים תיקון.
  • קבעו אסיפת דיירים לכל דיירי הבניין שלכם. אסיפת הדיירים תכלול מסמך הסכם של כל הדיירים על חובת ביצוע השיפוץ, אופי השיפוץ (האם שיפוץ רגיל או תמ”א 38), התקציב לצורך ביצוע השיפוץ, לוחות הזמנים לתחילת וסיום השיפוץ וכדומה.
  • לאחר סיום ביצוע כל אחד משלבי השיפוץ, תעדו את עבודותיכם במסמך מסודר, ובקשו מכל אנשי המקצוע שהיו מעורבים בתהליך השיפוץ לחתום עליו על מנת לאשר שאכן הדברים נעשו כמו שכתוב. במידה ומבנה המגורים שלכם הוגדר כ”מבנה מסוכן”, תוכלו בקלות להסיר את ההגדרה הזאת, אם תשלחו תיעוד מדויק של ביצוע העבודה לעירייה או לרשות המקומית.
קטגוריות: שיקום בטון

עליך להיות מחובר על מנת להגיב

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...