שיקום מבנים מסוכנים

חיזוק מרפסות

שיפוץ מרפסות..

אופן בניית מרפסות ברוב הבניינים בארץ, כאשר מדובר על חיבור משטח בטון עם מבנה קיים. את המשטח של המרפסת בונים מבטון עם ברזלי זיון אשר מחוברים וקשורים, עם ברזלי הזיון של המבנה הקיים. עיקר העניין הוא הקשירה של הברזלים ביחד, אשר יוצרים את החיבור החזק בין המרפסת והמבנה. ברוב המקרים כאשר המרפסות מתחילות להראות לנו סדקים, מדובר בברזל אשר סופג קורוזיה ומצריך שיקום בטון רגיל.

ניתן לראות סדקים ואפילו התנתקות של חומר ממרפסות, כך שצריך לגלות את הברזל ולשקם אותו והדבר מספיק לחזק את המרפסת. במקרים מסוימים ובפרט אם הייתה הזנחה של המצב, נדרשת עבודה של חיזוק המרפסת על ידי הוספת ברזלים תומכים. יש לייצר קורות תמיכה מברזל כבד אשר מחוברות למבנה מהתחתית ותומכות ברצפה, על מנת שלא תהייה שקיעה ומשיכה כלפי מטה.

חיזוק מרפסות

האזור שצריך לשמור עליו הוא כמובן אזור החיבור בין שני החלקים, כאשר סדק באזור הזה מצביע על חדירת רטיבות. אזור החיבור צריך להיות אטום לגמרי וכל חדירת רטיבות, עלולה לפתח קורוזיה בברזל ולהחלישו עם הזמן. הופעת תפר עמוק בחיבור גם מצביע על שקיעה של המרפסת והתחלה של התנתקות, דבר זה יחשב לחמור ויוגדר כמבנה מסוכן.

ישנן שתי דרכים שכיחות לבנות את קורות התמיכה:

קורות תמיכה זוויתיות – בונים קורות בצורת האות "ר", כאשר ישנו מוט תומך נוסף במרכז. עובי הקונסטרוקציה של הברזל נקבע לפי הוראות המהנדס, אך הצורה נשארת זהה. צד אחד מקובע לקירות המבנה על ידי קיבועו לקיר, עם ברגים כבדים וקשירה לבטון. את הצד השני מחברים לתחתית המרפסת, כך שגם אם המרפסת שקעה, הקורות יהיו בזווית מתאימה לשקיעה הקיימת. אין אפשרות להרים מחדש את המרפסת ולאזן אותה, כך שניתן רק לעצור את המשך ההתנתקות שלה בלבד.

קורות תמיכה עמודים – כאן מדובר על קונסטרוקציה מאסיבית יותר, אשר מצריכה יציקות בטון בתחתית ובניית עמודי ברזל לגובה. לרוב מדובר בשילוב של חיזוק המרפסת ואלמנט דקורטיבי, שכן מדובר על קונסטרוקציית ברזל כבדה ובולטת מאוד. כשני עמודים מתרוממים מהרצפה ועד למרפסת האחרונה (באם מדובר במספר קומות) וקורות ברזל נוספות, מתחברות ומקשרות בין העמודים. מדובר על מבנה בצורת האות H והדבר הראה כמו סולם גדול התומך בכל המרפסות לגובה.

הכנה לקשירת מרפסת