קירות חיצוניים לרוב מקבלים שתי שכבות של טיח כאשר הראשונה נקראת שכבת הרבצה (הרבצה צמנטית) ואילו השכבה השנייה הינה טיח (נקראת שכבה מיישרת). לכל שכבה ישנה משמעות ותפקיד שונה, שכן שכבת ההרבצה הינה גם שכבת אטימה. במקרים של קירות אשר סופגים רטיבות ורוחות חזקות, מוסיפים תוסף מיוחד של סיקה לתערובת על מנת לשפר עמידות לרטיבות. שכבת הרבצה צמנטית עשויה מתערובת של חול, מלט ומים ביחס של 3:1 לטובת החול. ניתן לחזק את התערובת על ידי התוספים השונים, כמו תוסף האטימה או דבק לטקס סופר (סיקה) אשר מעשיר את התערובת ואת חוזקה הסופי.

אחרי שכבת הרבצה צמנטית וזמן המתנה של כשלושה ימים על מנת לאפשר, ביצוע אשפרה וזמן התקשות של הבטון, ניתן יהיה לטייח את הקירות. את הקירות ניתן לטייח במספר סגנונות:

טיח מייקים…

טיח מייקים הינו פרישת סרגלי מתכת על הקירות בעובי של סנטימטר, אשר תפקידם הינו ליישר את הקירות. מייצבים ומקבעים אותם לקיר בעזרת מסמרי פלדה וניתן למלא את המרווחים בטיח ולהמתין לייבוש חלקי, האורך כשלוש עד חמש שעות. אופן היישור מתבצע על ידי מסור ארוך, אשר אותו מעבירים על גבי הסרגלים וכל החומר העודף נופל. לאחר מספר פעמים שעוברים עם המסור מתקבלים קירות אחידים וישרים.

טיח זריקה…

שיטה זו כבר פחות שכיחה בארץ ומצריכה ניסיון ויד מקצועית, על מנת לטייח בסגנון הזה. סגנון זה מתאים לטיוח חומות ארוכות, מבנים תעשייתיים ואם מדובר בצוות ממש מקצועי אז גם טיוח בניינים. בירושלים היה צוות כזה אשר היה בנוי,מילד שהולך לאט עם מריצה מלאה בטיח וילד נוסף זורק את החומר בעזרת מחבט. הזריקה הייתה ממרחק של מטר וחצי ומדויקת ביותר, ברמה שהמרחק בין כל כמות של חומר היה זהה. בחור נוסף היה עובר עם מאלג’ ארוך ומפזר בצורה שווה יחסית,את החומר וכך הם צועדים מטרים רבים לאורך היום. שני בחורים היו עוברים עם מסורי טיח עגולים ובתנועות מעגליות,הם היו מגרדים את עודפי החומר ומישרים את הקירות. הפעולה הזאת הייתה מתחלקת לשני חלקים בקירות של דירות בשל הגבהים, כך שתחילה היו מטייחים עד לגובה מטר וקצת ובסיבוב נוסף מטייחים את ההפרש.

טיוח קירות…

טיוח קירות סטנדרטי הינו מריחת החומר על ידי, עבודה עם מגש של טיח או זריקה קלה יותר בעזרת מסטרינה (כף בנאים). את החומר מפזרים על הקיר בעזרת המאלג’ ולאחר ייבוש חלקי, עוברים עם המסור בתנועה אלכסונית מצד אל צד.

הערה לסיום…

בשיקום קירות בטון או אם צריך לייצר הדבקה טובה יותר בין קירות בטון לשכבות טיח, רצוי למרוח שכבה מקשרת של סיקה 610. חומר זה הינו מגיע כאבקה ובתוספת מים הופך לשמנת, אשר ניתן להתיז או למרוח אותה בעזרת מברשת צבע רגילה. במקרים שמעדיפים לפסוח על שכבת היסוד של סיקה 610, ניתן יהיה למרוח שכבה דלילה של הרבצה צמנטית.

בכל שלבי הטיוח מומלץ להרטיב את הקירות היטב, דקות לפני תחילת של הטיוח, על מנת שהקירות לא ייבשו את החומר מהר מידי. הטיח החדש מאבד את הנוזלים ואינו מספיק להתייבש היטב וליצר הידבקות איכותית ולכן חשוב מאוד, להרטיב את הקירות.

 


להמשך קריאה נעימה ותודה מצוות האתר

קטגוריות: שיפוץ בניינים

עליך להיות מחובר על מנת להגיב

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...