לוחות גבס

פורסם ע"י עמית עוז סגור לתגובות על לוחות גבס

לוחות הגבס קיימים כבר למעלה ממאה שנה ואת תחילת הדרך התחילו בארה”ב, כאשר נוצר צורך לתחליף לשימוש בעץ וצורך נוסף למנוע שריפות. סגנון הבנייה האמריקאי היה מבוסס על שלד העשוי מעמודי עץ ואת הקירות היו מיצרים על ידי לוחות עץ, הבתים היו חסרי אטימה אקוסטית ופגיעים מאוד לשריפות. לאחר חיפוש הגיעו באמריקה לפתרון על ידי שימוש בלוח בגבס העטוף משני צדדיו בלוחות קרטון.

לוחות הגבס איתם אנחנו משתמשים היום עשויים מגבס אשר מכיל 20% מי גביש, כל עוד יש מי גביש בחומר לוחות הגבס יהיו עמידים בפני אש, עד לנקודת התאדות מי הגביש. נתון הזמן שלוקח למי הגביש להתאדות הינו מדיד וניתן להזמין לוחות גבס אשר נמדדו לפי מכון התקנים, כאשר מדובר בעמידות נגד אש בזמנים של 30, 60, 90, 120 דקות.

עמודי העץ הוחלפו גם הם בפרופילים העשויים מתכת, כאשר לוחות הגבס מחוברים משני צידי הפרופיל וכך מתקבלת אטימות טובה יותר והתנגדות חזקה יותר לאש.

לוחות הגבס מגיעים במספר צבעים לפי סוגי הייעוד הקיימים, לוח הגבס הלבן הרגיל אשר מיועד לרוב השימושים למעט חדרים רטובים, לחדרים מסוג זה ישנו לוח גבס מותאם וצבעו ירוק. לוחות גבס בעלי עמידות גבוהה יותר לאש מסומנים בצבע אדום ומטרתם להגדיל את זמן אמידות המחיצה בפני אש, בדרך כלל משתמשים בלוחות אילו במעברים ומסדרונים. לוחות הגבס השונים מגיעים בדרך כלל עם מגרעת משני צידי הלוח, כאשר קיימים גם לוחות ללא מגרעת.

את הלוחות מחברים בעזרת ברגים מותאמים לגבס, ישנם ברגים קודחים לחיבור הלוחות אל הפרופיל וישנם ברגים המותאמים לחיבור בין הפרופילים ונקראים פח אל פח (פח-פח). החומר המשמש לחיבור ועבודה עם לוחות הגבס הוא שפכטל אמריקאי, אשר חומר זה הינו בעל יכולת הדבקות טובה, רמת הפיניש של השפכטל האמריקאי הינו חלק ביותר בשל המרקם העדין של השפכטל.

מפרט לבנייה בגבס

לצורך בנייה בגבס ובניית מחיצות ישנם חומרים וכלים איתם יש לעבוד לצורך התקנת המחיצות בצורה הטובה.

סרט שריון – ישנם שני סוגים של סרטי שריון כאשר הראשון עשוי מרשת פלסטית דביקה בצד אחד והשני הינו סרט נייר עם חורים דקיקים בפנים.

סרט הנייר הינו מומלץ יותר לעבודה ובפרט לחסרי ניסיון, שכן מדובר בנייר אשר נדבק בקלות בעזרת שפכטל אמריקאי ולאחר סחיטת החומר, נידבק הנייר היטב ללוח והשפכטל העובר דרך החורים משאיר אותו דבוק היטב.

פינות מגן – מטרת פינות המגן להגן על פינות העשויות מגבס וזוויות, פינות המגן מגיעות במוטות זוויתנים קשיחים או בצורת סרט נייר המכיל שני פסים של מתכת מגוללת בתוך הנייר.

ניתן לקפל את הנייר לפי הצורך ולהתאימו בקלות לזווית, לאחר מדידת האורך ניתן לחתוך את הנייר בעזרת מספרי פלדה.

פס איטום – פס איטום הינו עשוי מפוליאתילן מוצלב וספוגי, בעל תא סגור המכיל חומר לשיפור עמידות באש ומגיע בגוון אפור שחור ותפקידו של הפס להביא את המחיצה למצב שתהייה “צפה”.

למעשה המחיצה מוקפת בפס איטום אשר מגן מהופעת סדקים ואוטם מעבר מים בחדרים רטובים, כאשר יש פס איטום רמת האקוסטיקה מתחזקת לנוכח ההפרדה.

לרוב משתמשים במספרי פלדה לצורך חיתוך הפרופיל, את לוחות הגבס חותכים בעזרת סכין חדה לאחר שמסמנים את קו החיתוך.

מצמידים קרש או פרופיל לקו החיתוך המסומן ומעבירים את סכין החיתוך מספר פעמים, לאחר העברת הסכין מקפלים את הלוח לצדדים ומתקבלת הפרדה.

ניתן לחתוך את הלוח בכל צורה ועל ידי שופין להתאים את הלוח לכל מקום ומידה, ניתן גם לקדוח פתח במרכז הלוח ולהגדיל אותו בעזרת משורית לפי הצרכים.

רמת המשחק עם לוחות הגבס מאוד גבוהה ולכן ישנם כל כך הרבה עיצובים מרשימים, כאשר חומר זה הינו נוח מאוד לעבוד ומאפשר גמישות והתאמה לכל מצב.

שימוש בלוחות הגבס למטרות דקורטיביות

 

לוחות הגבס הפכו בשנים האחרונות לחומרי בניין שכיחים, ברמה שניתן לראות בניינים שלמים בהם ישנו השימוש בגבס. חומר זה הינו בעל יכולת לעצב בכל צורה שהיא, כאשר ישנה בנייה מקצועית של קונסטרוקציה. על הקונסטרוקציה להיות מתואמת לפי העיצוב הנדרש, שכן לוחות הגבס ישמשו כחיפוי בהמשך. כאשר מדובר על קירות לא אחידים בעלי סדקים וחסרי מראה חדיש, במצב כזה הנכנס יכול להראות בלוי. במקרים רבים כאשר באים למכור או להשכיר נכס, יש לשים לב לצורת הנראות שכן הנכס יכול להיתפש בעייני הלקוח כזול. בעלות נמוכה יחסית ניתן יהיה להפוך את הנכס למבנה, בעל נראות חדישה ויותר ישרה מדירה חדשה מהקבלן.

גבס דקורטיבי יכול לעטר את קירות הבית על ידי, עיצוב מעניין וחדשני אשר יכול להפוך את המראה הישן למראה תוסס ומגניב. ניתן לשלב תאורת לד מיוחדת אשר תעניק לבית את המראה החדש, תוך כדי שחלב מהתאורה יהיה שקוע בתוך העיצוב הדקורטיבי.

ניתן בקלות לבחור סוגי עיצובים שונים בגבס על מנת להתאים, לעיצוב הכולל של החלל על מנת לקבל את המראה המתבקש. ניתן גם להוסיף נישות מגבס דקורטיביות על מנת לחלק את העיצוב לאזורים שונים, כאשר מתחילים מתקרה מעוצבת.

הנמכת התקרה יכולה גם לאפשר להשקיע בתוכה, תאורה והגברה וליצור מערכת נסתרת לגמרי. במצב כזה, נישת גבס יכולה לתרום להוספת העיצוב מגבס בסלון. ניתן לפזר גם חלקי ריהוט בצמוד לעיצובים, על מנת להעשיר את הנראות.

קירות גבס מעוצבים יכולים בהחלט לשפר את האווירה של החדר, כאשר לקירות גבס מוחלקים ישנה חזות מרהיבה של חלקות וצחיחות. על הקירות להיות מוחלקים על ידי שימוש בשפכטל אמריקאי, אותו מערבבים עם מים על מנת ליצר תערובת בעלת מרקם קטיפתי. את המרקם הזה מורחים בשכבות עדינות במיוחד על הקירות ולאחר, כשתי שכבות מתקבלים קירות גבס חלקים מאוד.

את הצביעה מבצעים עם צבע מדולל יחסית ורולר, בעל שערות קצרות על מנת להימנע מבועות או נזילות. מורחים שתי שכבות עדינות ומקבלים קירות גבס חלקים וצחיחים, אשר משווים לדירה תחושה של חדש.

כאשר מיצרים קירות חלקים ומשלבים את זה עם עיצוב בגבס, הנפרש על התקרה והקירות. מקבלים דירה מעוצבת לחלוטין, אשר אין לזהות או להשוות אותה עם הנראות לפני השיפוץ. עיצוב גבס יכול להיות בסלון כארון צמוד לטלוויזיה, או מסגרת למסך שטוח עם תאורה אשר מקיפה אותו. כך או כך ניתן ליצור כל כך הרבה עיצובים, כאשר מתחילים עם קונסטרוקציה של גבס.

בעל מקצוע אשר מתעסק בתחום הגבס, חייב להיות אומן בעל יכולת יצירה על מנת ליצור עיצובים מסוג זה. כל אחד מעט מקצועי יכול ליצור קירות גבס רגילים, אך להגיע לרמה של מעצב בגבס כבר צריך ראש אחר. כבר ראיתי אנשי מקצוע רציניים ומקצועיים מאוד, אשר אינם יכולים לבצע עיצובים בגבס.

עמית עוז בניינים..

קטגוריות: עמית עוז בניינים

סגור לתגובות

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...