ליקויים בבנייה

פורסם ע"י עמית עוז סגור לתגובות על ליקויים בבנייה

כאשר אנו משקיעים את מיטב כספנו בקניית דירה חדשה, עינינו הבלתי מקצועיות עלולות להתרשם לטובה מדירה שלכאורה נראית טוב, הגימורים נראים מהוקצעים, הקירות צבועים במקצועיות ועבודות הנגרות מושלמות. עדיין, הדבר הנכון לעשות לפני שנכנסים לדירה חדשה הוא בדק בית. את בדק הבית מבצע מהנדס בנין מומחה ומנוסה שבודק אם קיימים ליקויי בנייה שאנו לא מבחינים בהם. חשוב לבצע בדק בית בדירה חדשה, משום שיש אחריות של חברת הבניה ורצוי שאם דרושים תיקונים, שיבוצעו לפני כניסתנו לדירה.

אילו ליקויי בנייה בודק המהנדס?

באופן כללי, ישנם שני סוגי ליקויים, אלה הנראים לעין ואלה העתידים לצוץ בעתיד. עינו המנוסה של מהנדס מיומן תקלוט את הבעיות העתידיות העלולות לצוץ בדירה ולפגוע באיכות חייהם של דייריה. אז מה בעצם בודק המהנדס?

איטום שבוצע כהלכה בגג, בחלונות ובקירות.  איכות האריחים  ואיכות הריצוף, המתבטא בגוון האריחים, העדר חורים והעדר שקיעת   מרצפות.

תקינות צנרת המים ומערכת הביוב. תקינות מערכת החשמל שאמורה לעמוד בתקני הבנייה.

חיפוי חיצוני ופנימי של הקירות  שכולל טיח, צבע ולעיתים אריחי חיפוי. חלונות ותריסים שעומדים בתקנים.

דרכי גישה למבנה כולל חניה. במקרה של דירה בבית משותף, נבדקים הלובי, המעלית, חדר האשפה, מחסנים אם יש ועוד.

האם קבלן הבנייה עמד בתנאי החוזה לגבי טיב חומרי הבנייה, טיב העבודה, הנגרות והאביזרים השונים.

אקוסטיקה – כמה רעש חודר לדירה מבחוץ.

כיצד מתבצעות הבדיקות לגילוי ליקויי בנייה?

בדיקות מסוג זה מתבצעות בדרך כלל ברמת הדירה אך גם ברמת הבניין, כולל יסודותיו. המהנדס מצויד במכשור מתקדם מאד ובהרבה ידע וניסיון. המכשור הרגיש מספק מידע לגבי איכות החומרים מהם נבנה הבית, האם קבלן הבנייה  אכן השתמש בחומרים המומלצים ואף עבד איתם נכון, האם ישנה חדירת רטיבות עקב בעיות איטום, חדירת רעש ועוד. זכרו שעדיף לעכב מעט את הכניסה לדירה החדשה ובלבד שתהיו סמוכים ובטוחים שאתם נכנסים לדירה מושלמת שתספק לכם בית חם ומגונן, שיעניק לכם איכות חיים ברמה גבוהה.

כולנו מכירים את כל הסיפורים המצמררים על שיפוץ דירה שהסתבך והתארך עד בלי די, ואת כל הבדיחות על שיפוצניקים שמשגעים את לקוחותיהם. למען האמת, אין סיבה לחוות שיפוץ דירה כחוויה לא נעימה, והאחריות על כך הינה קודם כל עלינו הלקוחות. תכנון קפדני וחיפוש אחר בעלי מקצוע רציניים מהווים לפחות חצי מלאכה. אמנם שיפוץ דירות, במיוחד אם מדובר בפרויקט מקיף, הוא משימה לא קלה, אך ככל שנתכונן לקראתה טוב יותר כך תהיינה התוצאות מושלמות יותר.

טיפים לשיפוץ מקיף:

מצאו אדריכל וקבלן שיפוצים מקצועיים, מנוסים ומוכשרים. חשוב לבקש המלצות ולראות דוגמאות עבודה.

על תכנית השיפוץ להיות מפורטת וידועה מראש, ולא כזו שמתגבשת תוך כדי עבודה.

בקשו לחתום על הסכמי עבודה עם כל בעל מקצוע. הדבר מונע הפתעות וחוסר הבנות.

קחו בחשבון תוספת עלויות של 15%-20%  תוספת להערכת העלות המקורית. לעיתים חלים שינויים קלים.

אפרופו שינויים – גייסו הרבה סבלנות ואורך רוח. מטבע הדברים בכל תכנית יש מעט שינויים.

שיפוץ דירות הוא ענין כל כך מורכב, שמעבר לטיפים הבסיסיים תצטרכו כמובן לתת את הדעת על דברים כגון הנחת ריצוף רק לאחר שהסתיימו כל עבודות האינסטלציה, כדי להימנע משבירת מרצפות, או לבדוק היטב ובאור יום את צבע האריחים, כמו כן רצוי להסתובב בתקופה כזו עם דוגמאות של אריחים, מניפת צבעים, פיסת פורמייקה וכו’ – כדי שהתאמת הצבעים תיעשה באופן הטוב ביותר, ועוד.

ומה עם שיפוץ קל?

תלוי במה מדובר. אם אתם מעוניינים לצבוע חדר או שניים בבית, או אפילו את כל קירותיו, תוכלו לעשות זאת בעצמכם. ישנן פעולות נוספות שתוכלו לבצע לבד כגון החלפת דלתות, החלפת אסלות, החלפת ברזים ועוד. לעומת זאת, כל עבודה הקשורה לחשמל חשוב שתיעשה ע”י חשמלאי.

שיפוץ דירה ברמה כזו לרוב ניתן לבצע לבד ואף לקבל הדרכה דרך אתרי אינטרנט העוסקים בתחום. בשורה התחתונה צריך לזכור שכאשר אתם משפצים את ביתכם אתם עושים משהו למען עצמכם. חשוב לעשות זאת באווירה טובה ואופטימית וליהנות מכל רגע. אם רכישת בית חדש דורשת פעולה של בדק בית וגילוי ליקויי בנייה, הרי שרכישת בית מיד שניה – על אחת כמה וכמה.

יש לזכור שכאשר נכנסים לבית שאינו חדש, מדובר בסיכונים לצנרת משומשת שאולי סובלת מליקויים, באיטום שפגעי הזמן פגמו בשלמותו ואפשרו חדירת רטיבות לקירות, מרצפות מחוררות ודהויות, ועוד. בנוסף לליקויים הברורים מאליהם, צריך לקחת בחשבון פרמטרים נוספים כמו עמידות הבניין לרעידות אדמה, חשיפה לקרינה מהסביבה, נוכחות גז ראדון בבית ועוד.

מי מבצע בדק בית?

כל מהנדס בניין המומחה בתחום רשאי לבצע בדיקת תקינות של בתים ועמידה בסטנדרטים המאפשרים חיים בריאים ואיכותיים של דייריהם. מהנדס מומחה רשאי לבצע את הבדיקות, להמליץ על פעולות מנע לגבי ליקויים עתידיים או פעולות מתקנות לגבי ליקויי בנייה  קיימים. לרשותו עומד ציוד רגיש, מתקדם ומתוחכם המסייע לו ללקט פרטים ולקבל תמונה מדויקת לגבי שיעור הליקויים בבית ומידת הסכנה לדייריו. בדיקה כזו מומלצת הן למי שעומד להיכנס לדירה שרכש, והן לדיירי בית שהתיישן.

סכנה מפני רעידת אדמה

בניינים שנבנו אחרי 1985 אמורים לעמוד בסטנדרטים המחמירים של בנייה עמידה לרעידות אדמה. הבתים הישנים יותר חשופים לסכנה במקרה של רעידת אדמה וניתן בהחלט למנוע אותה. ניתן לתקן את ליקויי הבנייה הנוגעים לרעידת אדמה, הן בחיזוק קומת הכניסה ע”י הוספת ועיבוי עמודים, הוספת מעטפת פלדה לקירות קומת הכניסה, ועוד. ניתן גם לחזק את יסודות הבית בעזרת ציוד מתאים ומיוחד למטרה זו. חשוב להזכיר שהדבר נמצא באחריות בעלי הבתים ועליהם לקחת יוזמה בעניין.

כיצד בוחרים חברה או גוף שמבצעים בדק בית?

היות שהאדם הרשאי לבצע גילוי של ליקויי בנייה הוא מהנדס בניין, חשוב לוודא שאכן האדם המבצע את הבדיקות הוא בעל תואר בהנדסת בניין, שהו בעל ותק וניסיון רב בבדיקות מסוג זה, ותמיד רצוי לקבל המלצה לגבי מבדקים קודמים שערך הן מלקוחותיו הקודמים או דרך מישהו ממכריכם ששכר את שירותיו. חשוב לבצע בדק בית גם כדי לשמור על האיכות והאסתטיקה של הבית, אך בעיקר לשם שמירה על בריאותכם ובטיחותכם.

עמית עוז בניינים קבלן ראשי

קטגוריות: עמית עוז בניינים

סגור לתגובות

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...