שיקום מבנים מסוכנים

מבנה מסוכן

מבנים מסוכנים בארץ מקבלים צווי הריסה או קנסות כבדים, רק אחרי שדיירי המבנה אינם נענים לדרישת העירייה לשפץ את המבנה. במבנים רבים כוחו של הוועד חלש או שאין תקציבים, לביצוע עבודות חיזוק וטיפול במעטפת החיצונית. ישנם בניינים אשר הרטיבות כבר חודרת לתוך הדירות ועדיין, קשה לגייס את תמיכת כל הדיירים לצורך ביצוע עבודות במבנה.

מדובר בבעיה חמורה של הזנחת הבניין כאשר ישנם מבנים אשר, ניתן לראות סדקים בעמודי הבניין. אותם סדקים מייצגים קורוזיה פנימית בעמודים אשר, גורמת לעמוד להתבקע ועלולה לגרום לשבירה מוחלטת של העמוד. במבנים רבים ישנם אזורים של נפילות חומרים כמו בטון וטיח מהקירות, כך שמדובר במצב סכנה של נפילת אבנים.

בבניין בלוד שם העירייה הייתה עדינה עם דיירי הבניין, עד אשר התחילו ליפול חתיכות משמעותיות של אריחי קרמיקה על הדיירים. אריחי קרמיקה אינם פוגעים רק באזור הנפילה ומכוח החבטה, הם מתנפצים לכל עבר ומתיזים רסיסים. במבנה אחר בבת ים נפלו מקומות גבוהות, חלקים של בטון אשר משמש כמעקה דקורטיבי. המעקה נפגע עם השנים מחדירת רטיבות והיה צורך לשקם אותו בדחיפות.

במבנים מסוכנים כאשר הייתה הזנחה לאורך שנים ארוכות, יש במצבים מסוג זה להזמין בעל מקצוע מומחה להעריך את מצב הבניין. יש לערוך סיור מקצועי, לצורך בדיקת מצב הקירות ועמידות הבניין בפני רעידות אדמה. בדיקה מסוג זה יכולה לעזור למנוע בעיות בהמשך והתערבות של רשויות עירוניות, אשר פועלות לשיפור החזות תחת בירוקרטיה כבדה.

דברים פשוטים אשר יכולים לקבל פתרון מהיר, הופכים לסחבת בירוקרטית וניירת ארוכה. כאשר ישנה התחייבות של הדיירים להגיש ולעמוד בלוחות זמנים צפופים, כאשר העירייה לוחצת על מועדים ועל רמה גבוהה מאוד. יש להעסיק מהנדס צמוד לפרויקט אשר חותם על כל שלב והתקדמות, תוך כדי פיקוח צמוד על הקבלן המבצע ועל סוגי החומרים איתם הוא משתמש. על החברה הקבלנית לעמוד בדרגת סיווג גבוה ולהיות זמינה לצורך התחלת עבודה במהירות, תוך כדי הפעלת צוות גדול של עובדים.

רק לאחר ביצוע העבודה לפי המפרטים המחמירים ביותר והגשת כל הטפסים לעירייה, על ידי המהנדס ואז ניתן יהיה להסיר צו מבנה מסוכן.