קבלן בניה

פורסם ע"י admin 0 תגובה

בבואכם לבנות בית או לשפצו, חשוב לדעת שבניית בית לא כוללת רק ערבוב מעט טיח ומלט והעמדת יסודות מוצקים. בניית בית הינה פרויקט מורכב הכולל אנשי מקצוע רבים, שרק בעבודה משותפת של כולם ביחד יוכל להצליח ולשאת פרי.

כיום ישנה משמעות הולכת וגדלה, לתכנון נכון וחיסכון בהוצאות אחזקה עתידיות. בחירת סוג הקירות ואופן החיפוי הפנימי לדוגמא, יכולים להשפיע על הצורך במיזוג ובחימום הבית. בעבר היו רק בונים תוך שימוש בבלוקים ובבטון, כיום ישנו מגוון עצום של אפשרויות וסוגי חומרים איתם ניתן יהיה להשתמש. קבלן אשר נשאר מאחור מבחינת הטכנולוגיה או הטכניקות החדשות, עלול להמליץ או לכוון אתכם לשיטות עבודה ישנות.

לא מומלץ ולא חוקי לבצע את עבודות הבניה בכוחות עצמכם. יש להיעזר באנשי מקצוע מיומנים ומוסמכים. ניתן להיעזר בשירותו של אדם הנקרא “קבלן בניה” או בשירותיה של, חברת בניה מקצועית.

קבלן בניה איכותי הינו אדם העוסק בתכנון והקמת בניין תוך התבססות על חוזה, שנחתם בינו לבין הצד שמקבל שירות (היזם). קבלן בניה הינו האדם העיקרי האחראי על בניית הבית. לפי החוק במדינת ישראל, אם אתם בונים בית חדש או בכוונתכם לשפץ את ביתכם הקיים, והוצאות הבניה עולות על הסכום של 35,000 ₪, אתם חייבים להיעזר בקבלן בניה מוסמך. קבלן בניה מוסמך הינו כזה הרשום בפנקס הקבלנים ויש לו רשות לעסוק בעבודת הקבלנות.

התקשרות עם קבלן בניה

לפני שאתם מתחילים במלאכת תכנון הבית או השיפוץ היסודי אותו אתם מתכוונים לערוך, חשוב לשים לב לכמה דגשים:

יסוד חשוב ביותר הינו שכשאתם מחליטים לעבוד בשיתוף פעולה עם קבלן בניה או חברת בניה, חשוב ליצור חוזה בניה מסודר ומובן לכל הצדדים. בחוזה יפורט השירות המדויק שהקבלן נותן לכם, ההתחייבויות השונות שלו אליכם וגם שלכם אליו, לוחות זמנים לביצוע השלבים השונים בשיפוץ או בבניית הבית ועוד. 

דגש נוסף הינו, כשאתם באים במגע עם קבלן בניה או בבואכם לבחור חברת בניה מקצועית חשוב לשים לב לתכונות אופיו הבסיסיות. אדם העוסק בקבלנות בניין חייב להיות אדם אחראי ומאורגן המסוגל לנהל מספר רב של אנשים בו זמנית. במהלך עבודתו השוטפת, קבלן בניה צריך לפקח על עבודתם של אנשי מקצוע רבים, למשל: איש האינסטלציה, איש חומרי הבניין, האדם האחראי על מערכת החשמל בדירה ועוד. בנוסף, הקבלן צריך להיות מסוגל להניע אנשי מקצוע אלו לפעולה.

דגש חשוב נוסף הינו, שכשאתם הולכים לחתום על חוזה התקשרות עם קבלן הבניה או חברת הבניה שבחרתם, עליכם לוודא שהם אמינים, ובעלי יכולת לבצע את כל המפרט הטכני שהתחייבו לבצעו בחוזה. ניתן לברר בקלות פרט זה על ידי בקשת המלצות על הקבלן או חברת הבניה ממכרים ושכנים שעבד עימם בעבר. בנוסף, ניתן לבדוק האם קבלן זה עומד בזמנים, האם הוא מכבד את בקשותיהם של הלקוחות ועוד.

חברת בניה

במידה ובחרתם לעבוד עם חברה גדולה העוסקת בקידום פרויקטים, של נדל”ן ולא להיעזר בשירותיו של קבלן בניה יחיד, ריכזנו עבורכם כמה טיפים:

חברת בנייה מקצועית נמדדת לא רק לפי הרמה המקצועית של בעל החברה, אלא לפי הצוות אשר בפועל מבצע את הפרויקט. ישנם הרבה מקרים בהם חברות קבלניות, פועלות כמתווכים אשר מעבירים את הפרויקט לקבלני משנה. חשוב לבדוק מי יבצע את הפרויקט מאחר וברוב המקרים, הרמה של קבלני המשנה אינה עומדת בסטנדרטים מתאימים. רוב בעלי המקצוע הטובים באמת ובעלי יכולות ניהול ותקשורת טובה, כבר הופכים לעצמאים. כך שרוב קבלני המשנה הינם צוות מוכשר ומנוסה, אך אינו יכול לנהל את עצמו או להיות אחראי באמת, לאספקת מוצר גמור ברמה איכותית.

מאחר וישנן הרבה חברות בניה בשוק, ולעיתים קשה לדעת איזו מן החברות היא טובה ואמינה, בררו היטב על החברה לפני בחירתכם. ישנן סוגים רבים של חברות בניה – וכל חברה מתמחה בסוג בניה או שיפוץ אחר. ישנן חברות המתמחות בשיפוצים, חלקן בתוספות בניה, חלק מהחברות מתמקצעות בבניה ירוקה, וחלקן בבניית בתים פרטיים. בירור יסודי יעזור לכם להכיר את החברה בצורה טובה יותר ולבדוק האם היא מתאימה לצרכיכם. עקרון חשוב נוסף הינו, היותה של החברה במצב כלכלי טוב. חברות רבות רשומות ב”רשם החברות” אך עומדות לפני פשיטת רגל וכל העסקאות שחותמים עמן מועדות לכישלון. ברור יסודי על מצבה הכלכלי של החברה יהווה מדד עיקרי לאמינותה.

לבסוף, יש לשים לב על התחייבויותיה של החברה בעבר ובהווה. חברה טובה הינה חברה שמקיימת את כל הנכתב במפרט הטכני שנחתם מראש. במידה ויש ליקויים בבניה, או שאתם לא מאשרים חלק מסוים בבניה, חברה אמינה ומקצועית היא כזו שתיתן לכם אחריות על ביצועיה ותתחייב לתקנם. מדד נוסף למקצועיות החברה הינו היות החברה עומדת בזמנים שהקצבתם לה לביצוע הבניה. בבניית בית, מקצים זמן לכל שלב בבנייה ומסכמים זמן זה מראש בחוזה. יש זמן מוקצב לבניית היסודות (השלד), וזמן מוקצב לבניית גמר הבית ושיפוצים סופיים. בררו בצורה יסודית האם החברה עומדת בזמנים שהוקצבו לה.

כשאתם מתחילים בבניית הבית או שיפוצו, שימו לב לדברים צדדיים יותר, אך עדיין חשובים: האם החברה שמה דגש על בטיחות בעבודתה, האם היא מטפלת בלכלוך שנגרם במהלך העבודה, האם זמן הבניה הינו קצר או ממושך ועוד.

טיפים לבחירת חברת בנייה…

אם אתה מתכנן לבנות נכס פרטי או להתאים נכס לשימוש מסחרי, פרויקט בנייה כזה יכול להיות יקר למדי. ולכן זה חשוב ביותר שתהיה מרוצה מהתוצאות הסופיות של הפרויקט.

ברגע שיש לך עיצובים אדריכליים וברגע שקיבלת את כל אישורי התכנון והבנייה, חשוב מאוד לוודא שאתה בוחר את חברת הבנייה המתאימה ביותר עבורך שתבצע את העבודה הנדרשת. כיום יש מגוון רחב של חברות בנייה וזה יכול להקשות על הבחירה שלך.

כמה טיפים שיעזרו לך לבחור חברת בנייה שתשלים את פרויקט הבנייה שלך:

לפני תהליך הבנייה או השיפוץ חשוב לבדוק מהו התקציב המוערך אותו אתה רוצה להשקיע בפרויקט.

היזהר מהמלצות שנראות יותר מדי טובות. בעולם של עבודות בנייה, כל דבר שנראה טוב מכדי להיות אמיתי, כנראה שלא אמיתי! כשאתה לוקח בחשבון את העלות של חומרי הבניין ואת תשלום השכר לעובדי הבנייה, הדרך היחידה לקבל מחיר זול במיוחד זה בעזרת “עיגול פינות”. לעיתים עבודה זולה מידי עלולה להשאיר אותך עם בינוי לא תקין, ולבסוף תוציא כסף רב יותר על תיקון נזקים. נסה למצוא ביקורות טובה או רעה באינטרנט על חברת הבניה ועל מנהל הפרויקטים שאת שירותיו שכרת. בביקורות ניתן למצוא מידע רב: האם התשלום היה הוגן, האם העבודה הסתיימה בזמן שנקבע מול הקליינט וכדומה.

ברגע שיש לך רשימה קצרה של חברות בנייה פוטנציאליות, עליך להתחיל לדון איתם לעומק על הפרויקט שלך. תשאל את כל השאלות שמעניינות אותך. ודא שאתה שואל על כל העלויות הנוספות. חשוב שתוודא שהם פועלים לפי סטנדרט בנייה גבוה: איכותי, תקני ובטיחותי ובנוסף כדאי לבקש מהם להראות לך תיק עבודות קודם ולקרוא את כל העדויות של הלקוחות הקודמים שלהם.

חשוב לבדוק האם לבעלים של חברת הבנייה ומנהל העבודה של צוות הבניין יש ידע מספיק על הכללים והתקנות המקומיים לבניית מבנים באזור. קורים מצבים שבהם פרויקטים סוטים מעט מהעיצובים שאושרו.

ודא שחברת הבנייה שאותה בחרת פועלת בתחום למעלה מ-10 שנים. ניסיון בתחום יבטיח לך שקט נפשי ותוצאות מובטחות. בנוסף לכך ודא שאתה יודע את הכתובת הפיזית של העסק שלהם, מומלץ אפילו לבקר אצלם במשרדים לפני החתימה על ההסכם. משרד מאורגן יכנה לך תחושת ביטחון, חשוב שתדע שיש לך לאן לפנות. מומלץ לא לצאת לחופשה בתקופה של שיפוצים או בנייה. אפילו עם אתה סומך על חברת הבנייה, כדאי להיות בקרבת המקום ותמיד להיות מעודכן בשינויים ובהתפתחויות. אין מישהו שידאג לבית או לעסק שלך יותר טוב ממך.

בחירת חברת בנייה היא לא קלה כפי שאנשים חושבים. יכול להיות שתאלץ ליצור קשר עם מספר חברות בנייה על מנת לקבל מידע והצעות מחיר. עשה את הבחירה הנכונה תוך השוואת מחירים, קבלת המלצות וחשוב אף יותר קבלת יחס שירותי ואדיב מבעל העסק.

חוזים עם קבלן בנייה..

בבואכם לקנות דירה חדשה, אתם משקיעים כסף רב בבחירת הדירה, המיקום, האבזור והסביבה. רוב חברות הבניה/הקבלנים מבקשים לפני הגשת התשלומים ומסירת המפתח, חתימה על חוזים או זיכרון דברים בתוספת פיקדון כספי מסוים.

מאחר וחתימה על דברים מסוימים עלולה להיות הרסנית לעיתים, ריכזנו עבורכם טיפים כיצד להתנהל כשאתם ניגשים לחתום על חוזים מעין אלו:

לא לחתום בלי מחשבה

לא למהר לחתום על דברים שאתם עלולים להצטער עליהם אחר כך. חתימה על זיכרון דברים ללא יכולת להסתייג מרכישת הדירה או מהפקדת הכספים אצל הקבלן עשויה להתברר כמוטעית. ייצוג של עו”ד המייעץ לכם ועובר על הפרטים יכול, להיות בעל ערך רב ולכסות אתכם מחוזים דרקונים.

צירוף מסמכים הכרחיים

הקבלן חייב לצרף לחוזה מסמכים הכרחיים, כגון: מפרט טכני של דירת המגורים, תכנית הקומה ועוד. במידה ומסמכים אלו חסרים בקשו לצרף אותם.

אל תשאירו מקום לספקות

בתור קונים רציניים, עליכם לוודא כי כל ההסכמים שנאמרו במפורש וגם אלו שלא נאמרו במפורש מצוינים בחוזה ומקובלים על שני הצדדים. במקרה שיהיו אי הבנות וספקות, חברת הבניה עשויה לדחות את בקשותיכם.

בירור מחיר הדירה

מחיר הדירה שמצוין בחוזה צריך להיות ברור לכל הצדדים וכולל גם תשלומים נוספים (לדוגמא תשלום מע”מ).

הערת אזהרה

חשוב לוודא שחברת הבניה לא תמנע מכם לרשום “הערת אזהרה” על הנכס-  בעל המקרקעין מצהיר שהוא לא נמנע/ נמנע מלערוך עסקאות נוספות בנכס.

ביצוע רישום בטאבו

חשוב שחברת הבניה תציין בחוזה את התאריך המדויק שבו הבעלות על הבית תהיה על שמכם ולא על שם בעל המקרקעין הקודם. כל רישום בנושא חייב להיות ברור ולא מעורפל כדי להבטיח את שלוותכם.

ווידוא פרטים נוספים

מתוקף אחריותכם כקונים לברר שכל מערכות הבית שקיבלתם פועלות כשורה. אם קיבלתם לדוגמא, דוד שמש חדש, וודאו שגם המערכת הסולארית שבבניין תקינה. מעבר לכך, וודאו שאתם מודעים לכל התשלומים שעתידים לחול עליכם ומפורטים בחוזה(לדוגמא תשלום עבור מחסן, חניה וכדומה).

ליווי של עורך דין מוסמך

חשוב שכל הליך חיתום החוזה והשלבים הכרוכים בו ילווה על ידי עורך דין שבמידת הצורך יוכל לנהל דין ודברים מול המוכר, ולהצדיק אתכם.

אנו מאחלים לכם בניה קלה ונעימה!

קטגוריות: שיקום בטון

עליך להיות מחובר על מנת להגיב

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...