שיפוץ בניינים

שיפוץ חזיתות בניינים

שיקום חזיתות והשבחת הבניין
תחום שיקום המבנים שונה מאוד מעבודות השיפוץ הסטנדרטיות, ודורש ביצוע קפדני ומיומנות רבה. העבודות הללו נועדו לתחזק את המבנה לטווח ארוך של שנים, ועל כן מומלץ מאוד לשלבן בכל סוג של שיפוץ פנימי או חיצוני הכרוך בתיקוני טיח ובטון. ענף שיקום המבנים נחלק לשלושה תחומים מרכזיים שהם שיקום חזיתות מבנים, שיקום בטונים, קונסטרוקציות וברזלי זיון, וכן חיזוק ואיחוי אלמנטים בבנין באמצעות טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות.

לצערנו קיים בישראל מספר לא מבוטל של פרויקטים לשיפוץ חיצוני של חזיתות או מבנים, כשהעבודות הללו מתבצעות מבלי שנעשו פעולות שיקום מתאימות. ניתן למנות גם מקרים רבים נוספים בהם לא מתבצעות פעולות שיקום על אף היותן כלולות במפרטים הטכניים.

הדבר נובע אם בשל מחוסר המודעות של הציבור אל חשיבותו הרבה של הנושא, ואם בשל התחום הפרוץ וחוסר הפיקוח בשטח, אשר מוביל להשמטת חומרים או צעדים חשובים בתהליך שיקומו של המבנה. בנסיבות הללו, התוצאות נגלות לעין ונחשפות מספר שנים לאחר גמר השיפוץ, כשהליקויים והמחדל נותרים לרוב יתומים מאב, ועולה הצורך לערוך את שיקומו של המבנה מחדש, הפעם באופן תקני.

שיקום בטונים, קונסטרוקציות וברזלי זיון
שיקום בטונים, קונסטרוקציות וברזלי זיון הינו תחום הכולל תיקון עמודים, יסודות וקורות במבנים קיימים שנפגעו בעקבות חלודה שנגרמה בברזלי הזיון כתוצאה מחדירת לחות ורטיבות. עבודות השיקום מורכבות מטיפול או החלפת ברזלי הזיון על פי צורך, וביצוע מקצה תיקונים בבטון תוך שימוש בחומרים צמנטים מיוחדים.

חשוב להדגיש כי במרבית המקרים מצריכות העבודות הללו פיקוח צמוד של קונסטרוקטור או מהנדס. תחום נוסף הוא חיזוק, איחוי ושיקום אלמנטים במבנה באמצעות טכנולוגיות חדשניות מתקדמות.

התחום הינו חדש יחסית, ומורכב משימוש בטכנולוגיות הזרקה מתקדמות לצורך ביצוע יציקות חזקות מגראוטים צמנטים או אפוקסי, עיגון מכונות או אלמנטים אל משטחי בטון, שיקום סדקים ופגעים ביציקות בטון, וכן שיקום או העלאת כושרי ההעמסה של תקרות ויסודות באמצעות מערכות חדשניות. השימוש בטכנולוגיות הללו מצריך ידע, ניסיון, מיומנות ואישורים מתאימים.

ההבדל שבין שיפוץ לבין שיקום חזיתות מבנים
שיקום חזיתות מבנים מהווה ענף בתחום עבודות השיקום, ומורכב מעבודות מסוגים שונים ובהיקפים משתנים, בהתאם לאופיו הפרטני של הפרויקט. מהותן של הפעולות לשיקום החזיתות הן החזרת המבנה אל קדמותו הן בהיבט הוויזואלי אבל בעיקר בהיבט הפונקציונאלי, ולמשך פרק זמן של עשרות שנים.

חשוב שוב להזכיר כי שיקום מבנה שונה לחלוטין במהותו מעבודות של שיפוץ חיצוני סטנדרטי שגרתי, כשבניגוד לעבודות השיפוץ הרגילות בהן מושם הדגש על ההיבט האסתטי, עבודות השיקום שמות את הדגש על ההיבט הבטיחותי, ונועדו להשיב לחלוטין את הקירות החיצוניים, העמודים, הקורות וכדומה אל ייעודם ומצבם המקורי.

עבודות מסוג זה מבוצעות לרוב במבנים ישנים ומוזנחים בהם קיים חשש אמיתי שהזנחה נוספת תוביל לנזק בלתי הפיך או במקרים בהם היקף הליקויים במבנה הינו כה גדול עד ששום שיפוץ חיצוני סטנדרטי אינו מספק, כמו במצבים בהם נדרשות עבודות שיקומיות יסודיות ורחבות היקף הכוללות עיבוי עמודים, חיזוקים ועוד.

מה כוללות העבודות לשיקום חזיתות מבנים
העבודות לשיקום חזיתות מבנים עשויות לכלול הסרת חלקי בטון חלשים ורופפים עד לחשיפת ברזלי-הזיון, החלפת ברזלי- זיון חלודים או שיקומם על ידי ציפויים בחומרים מחזקים ונוגדי חלודה, וכן שיקום בטונים באמצעות מוספי איטום, דבקים חזקים וחומרי שיקום מתקדמים, ביצוע של שליכט צמנטי חיצוני לשם החלקה והגנה מפני לחות ורטיבות, כשבשלבים הסופיים מתבצעות פעולות הציפוי סופי כמו צביעה או חיפוי בהתאם לבחירתו של הלקוח.

בנסיבות מסוימות נדרשות פעולות לחיזוק הקורות או העמודים על ידי מערכות חיזוק נוספות כמו עיבוי עמודים באמצעות חומרי שיקום ייעודיים כגון גראוטים צמנטים חזקים, הוספת ברזלי-זיון או חיזוק האלמנטים תוך שימוש במערכות מרוכבות של רצועות סיבי-פחמן שמודבקות באמצעות חומר אפוקסי.

תהליך השיקום של בטונים וברזלי-זיון
גם עבודה טיפוסית של שיקום יציקת בטון מצריכה ביצוע מדויק בהתאם למפרט הטכני, כאשר כל כשל פעוט באחד משלבי העבודה השונים עשוי להוביל לכשל היקפי ולקיצור משמעותי בתוחלת חייו של השיקום, מצב שלכשעצמו מחטיא לחלוטין את מטרתו.

השלבים בעבודות שיקום הבטון הטיפוסיות מורכבים מהסרת כל שכבות הבטון המתפוררות והרופפות, לרבות המקומות בהם עולה החשש לתקיפת חלודה או לחללים. לאחר ביצוע הפעולות לגילוי ברזלי-זיון החלודים או הפגומים מסתתים את הבטון שמסביב הברזלים בכל היקפם באמצעות פטישון חשמלי או פטיש ואזמל.

לאחר הסרת כל החלודה מברזל-הזיון, הם מצופים במספר שכבות של חומרי ההגנה על בסיס אפוקסי המשמשים כחומרים נוגדי חלודה, ומהווים כמעין שכבת קישור בין הבטון הישן לבין החומרים הצמנטים המיושמים בשלבים הבאים.

שכבת התיקון עצמו ושכבת היסוד הצמנטי מיושמים בטכניקת "רטוב-על-רטוב" להתחברות מיטבית בין החומרים. עבודות השיקום הללו הינן הכרחיות כחלק בלתי נפרד מעבודות ההכנה בטרם האיטום, שכן כשל מקומי בתשתית עלול להוביל להינתקות שכבות האיטום.

חשיבותו של התהליך לשיפוץ המרפסות
במרבית הבניינים בארץ תהליך בניית מרפסות הנוגע לחיבור משטח בטון יחד עם המבנה הקיים, נבנה משטח המרפסת מבטון עם ברזלי זיון קשורים ומחוברים. עניין קשירת הברזלים מהווה למעשה את החיבור החזק שבין המבנה והמרפסת. כשהמרפסות מתחילות להראות סממני סדקים, לרוב התופעה קשורה לברזל שספג קורוזיה כשהדבר מצריך שיקום בטון סטנדרטי.

לעתים מתלווים אל הסדקים סממנים נוספים כמו התנתקות חומר ממרפסות. היקף פעולת השיקום תלויה במצב המרפסת, כשלא פעם נדרשות עבודות לחיזוק המרפסת באמצעות הוספת ברזלים תומכים. הפעולות הללו מצריכות ייצור של קורות תמיכה המורכבות מברזל כבד המחוברות אל המבנה מצידו התחתון במטרה לתמוך ברצפה, זאת בכדי למנוע מצב של שקיעה כלפי מטה.

אזור החיבור שבין שני החלקים מחויב באטימות מוחלטת מפני חדירת לחות, העשויה להוביל לפיתוח קורוזיה בברזל ולהיחלשותו במשך הזמן. הופעתם של תפרים עמוקים באזור החיבור עלול לרמז על שקיעתה של המרפסת וכן על התחלת תהליך של התנתקות.

מדובר במצב חמור במיוחד שבגינו יוכרז המבנה כמבנה מסוכן. בכל הנוגע לפעולות שיקומיות במבנה חשוב להיוועץ ולהסתייע באנשי מקצוע מורשים, מיומנים ובעלי ניסיון בלבד על מנת שלא לגלות, מאוחר מידי, ששמתם את כספכם ובטיחותכם על קרו הצבי.

 

השבחת חזית הבניין

 

אם הטיח שבביתכם מתקלף, קירות חזית הבניין נראים דהויים, ומראה הבניין שלכם מסגיר את רוב שנותיו – יתכן שהגיע הזמן לערוך שיפוץ בחזיתו.

כשבאים לבקר מבנה ומתבוננים בו, הדבר הראשון שרואים זה את החזית שלו. חזית בניין נאה מעלה את ערכו של המבנה, ומייצרת לו רושם ראשוני חשוב מאוד כשעומדים לפני מכירת דירה.

במאמר זה ריכזנו עבורכם מספר נקודות שחשוב לקחת בחשבון בעת החלטה על תהליך של שיפוץ חזיתות בניינים:

הסכמה מכל השכנים

פרט קריטי שאסור לשכוח הוא כינוס אסיפת דיירים והגעה להסכם על ביצוע השיפוץ. ניתן לכתוב מסמך מסודר בו יצוין אופי השיפוץ, תקציב ועד הבית לצורך ביצוע שיפוץ בניינים, וחתימות של כלל הדיירים. הסכמה על עקרונות אלו מראש תמנע חילוקי דעות עתידיים.

במקרים בהם ישנה חדירת רטיבות לדירות, תהייה הענות גבוהה יותר מצד הדיירים, לקידום עבודות האיטום החיצוניות ושיפור החזות. חשוב במקרים של חדירות רטיבות בודדות, להאיר את העניין אצל רוב הדיירים על מנת ליצור עניין. אם אין חדירת רטיבות יש לבדוק אם ישנו מצב של טיח רופף, אשר עלול ליפול על ראשם של אנשים.

במקרה כזה ניתן יהיה להכריז על המבנה, כמבנה מסוכן וכך ליצור דחיפה אצל הדיירים לשיפור המצב. באם מדובר על מבנה במצב שמור חיצונית, תהייה זו בעיה לא פשוטה לגייס את התמיכה, של הדיירים לשיפור החזות והוצאה כספית של כמה אלפים טובים.

דיון על אופי השיפוץ

קיימות מספר אפשרויות לביצוע שיפוץ חזיתות בניינים:

א.       ניתן לפנות לסיוע כספי ממדינת ישראל במסגרת פרויקט תמ"א 38, הכולל שיפוץ כללי של המבנה, חיזוק מבנים בפני רעידת אדמה, שיפוץ פנים הבניין, ושדרוג החזית. בשדרוג המבנה לפי תכנית זו יש יתרונות וחסרונות רבים ולא כאן המקום למנות אותם. אך חשוב לדעת שזוהי אפשרות טובה הכוללת גם שיפוץ יסודי לחזית הבניין.

ב.       ניתן לפנות לחברה מקצועית או לקבלן שיפוצים לצורך ביצוע שיפוץ החזית. במקרה כזה עליכם לדון מה יכיל השיפוץ – האם רק צביעה, האם גם צביעה וסתימת סדקים, האם גם טיפול בליקויים במבנה וכדומה.

דונו על אופי השיפוץ המתאים לכם ביותר במסגרת מליאת הדיירים.

דיון על גובה עלות השיפוץ

מכיוון שיש סוגים רבים של שיפוץ, מובן מאליו ששיפוצים שונים יגררו עליות שונות. חשוב לסכם מראש מהי העלות המקסימאלית של השיפוץ שמוכנים לשלם. יתכן ששכנים מסוימים מוכנים לשלם עלויות שונות. בניית תקציב תעזור לקבלן ליצור עבורכם, מפרט מתאים לפי תקציב מובנה מראש. לפני הקבלן עומדות אפשרויות רבות כמו צביעה, התזה של שפריץ, שליכט אקרילי או חיפוי של שיש ועוד.. הקבלן יכול להתאים את סוג העבודה, לפי התקציב המוצע ולחסוך במתן הצעות, לא רלוונטיות אשר יפסלו על ידי שאר הדיירים.

לוחות זמנים ואחריות הקבלן

בבואכם לבחור קבלן או חברה לצורך ביצוע השיפוץ, כדאי לברר היטב על טיבם. ניתן להיעזר בשכנים, מכרים או מידע שניתן למצוא באינטרנט. נקודות שחשוב לוודא הן האם הקבלן עומד בהתחייבויותיו השונות ללוחות הזמנים, האם הוא מספק אחריות על עבודותיו ועוד.

המשך קריאה נעימה מצוות אתר החברה לשיפוץ בניינים