שיקום מבנים

פורסם ע"י admin 0 תגובה

לפי הנחיות עיריית תל אביב יש לשפץ את הבניינים כל חמש עשרה שנים, כאשר רוב הבניינים לא שופצו בחמישים השנים האחרונות. בהרבה מבנים ישנה הזנחה חמורה ואינם יכולים לעמוד בפני רעידות אדמה, או אפילו בפני חדירת רטיבות למבנה. יש לשקם את המבנה על מנת להחזיר אותו למצב של תחזוקה שוטפת, על מנת שיהיה קל לנהל אותו.

חוזק המבנה נמדד לפי חוזק העמודים אשר תומכים במבנה, כאשר ניתן לראות סדקים ואף התפוררות בעמודים רבים. בבניינים רבים היו תוספות בנייה שונות אשר יצרו תוספת עומס על העמודים, ללא כל חיזוק התשתיות או עיבוי העמודים עצמם. מדובר בחריגות רציניות של עומסים על גבי עמודים, אשר בחלקם אינם עומדים בתקנים. בחלק מהעמודים נמצאו בעיות על עובי, בשל חיסכון של הקבלן או תקנים ישנים אשר הקלו על הקבלן וחסכו ברמת העובי הנדרש.

לאור ההזנחה של מבנים רבים יש תחילה לשקם ולחזק את המבנה, לפני שמתחילים עם נושא הנראות החיצוני. לרוב הדיירים עסוקים בנושא הנראות שכן, מבנה בעל מראה מחודש משביח את ערך הנכסים ויוצר אווירה נעימה יותר. שיפוץ חיצוני לבניין גם מונע חדירת רטיבות לתוך הקירות, כך שבמבנים ישנים ניתן לראות בדירות סימני עובש וחדירת רטיבות מתחת לריצוף.

על דיירי הבניין לשכור קבלן ביצוע ולהתייעץ עם מהנדס לצורך בדיקת חוזקו של הבניין, שכן יש לוודא שהקורות והעמודים יכולים לשאת את העומסים. חשוב לעבור על הקירות ולפתוח את כל הסדקים, במבנים רבים ישנם גם נפילות של טיח ובטון ישן. לא תמיד פקחי העירייה מבחינים באזורים של נפיחות והתנתקות הטיח מהקיר, עד אשר נופלות חתיכות וניתן לראות את הבלוקים חשופים.

כמובן שלא צריך להמתין לרמה כזאת של הזנחה וניתן כיום, לקבל מימון ועזרה בתשלומים של שיפוץ המבנה. על הועד לערוך בדיקת מצב הבניין מידי שנה על מנת לקבוע את מצבו, כך שניתן לשפץ רק אזורים פגועים באמת. באם הייתה בזנחה לאורך שנים רבות, הגיע הזמן לאחד את כל הדיירים לצורך המשימה המשותפת של שיפוץ הבניין.

עלויות בשיקום מבנים

שלא כמו בעבודות בנייה או במבנים חדשים כאשר מצב הקירות הינו מעולה ונוח לעבודה, בשיקום מבנים נדרשת עבודת הכנה מקצועית אשר מייקרת את עלות הפרויקט בצורה משמעותית. לרוב כאשר אנחנו מגיעים לשלב בו אנחנו משתמשים בקבלן לשיקום מבנים, המבנה כבר נמצא במצב של בכי רע ומצריך טיפול נרחב יותר מהרגיל. כמובן שינם לא מעט בעלי מקצוע חובבנים אשר פוסחים על שלבי ההכנה ובכך מורידים מחירים וישנם לקוחות, אשר נוטים ליפול למלכודת הזאת. עבודות שיקום מצריכות שימוש בחומרים יקרים מאוד כמו, תוספים לבטון על בסיס דבק לטקס, חומרי איטום ומילוי סדקים, חומרים לטיפול בקורוזיה בברזל ועוד..

עבודות ההכנה גם הן תובעות זמן עבודה נרכב יותר, אשר מתורגם לשעות עבודה של בעלי מקצוע רבות. בשיקום בטון ישנו מפרט ארוך המחייב גילוי של הברזל על ידי סיתות קשוח בתוך בטון, המצריך עבודה מדויקת והפעלה של פטישון לאורך שעות רבות. מדובר בעבודה פיזית קשוחה אשר גוזלת זמן ארוך מאוד ולאחר מכן, צריך לשייף את הברזל ולהכין אותו לטיפול סופי. במצבים של ברזל רקוב אשר איבד חלק מקוטרו, נדרש בעל המקצוע לחתוך את המוט ולהרכיב מוט חדש על ידי קשירה או ריתוך. בתפרים עמוקים בקירות נדרש בעל המקצוע לפתוח ולהרחיב את הסדק, על ידי שימוש בגרזן ולהחדיר פס איטום מיוחד. מורחים בתוך התפר פריימר מיוחד על בסיס טרפנטין ומזריקים לתוך התפר, חומר כמו סיליקון אשר הינו בעל גמישות ועמידות לשנים ארוכות.

כאשר קבלן איכותי נדרש להגיש הצעת מחיר לשיקום מבנים, עליו לקחת את כל הנתונים הנוספים בחשבון. ניתן לשמוע לקוחות רבים אשר מדברים רק על שלבים של טיוח הקירות או ביצוע עבודות שפכטל וצביעה, אך הם אינם לוקחים בחשבון את ביצוע שלבי השיקום אשר הינם קריטיים לאיכות הביצוע ועמידות החומרים. ניתן לראות כיום בבניינים רבים אשר עברו שיפוץ מלא לפני חמש עד שבע שנים, אשר מראים סימנים של נפיחות ונפילת חלקי טיח מהמבנה. ניתן לראות שכבה של שליכט אקרילי נפוחה ומנותקת לגמרי, עם סדקים אשר מאפשרים למי הגשמים לחדור לתוך המבנה בקלות. כל זאת ועוד יכולים בסופו של יום, להיגרם אך ורק על ידי קיצור בתהליכי ההכנות אשר יכלו להעניק לאותם מבנים, מראה מחודש לתקופה ארוכה יותר באופן משמעותי.

חברת בנייה איכותית צריכה לעבוד צמוד עם מהנדס אשר כמו שף במסעדה, מכין את התפריט לפי הסדר. על המהנדס להיות חלק מהתכנון ומשלבי ההתחלה, על מנת לייעץ ולספק מפרטים מותאמים לפי מצב הבניין ולפקח על ביצוע נכון. עבודה לצד מהנדס אומנם אינה מגיעה בחינם, אך חוסכת כאב ראש גדול ומאריכה את שנות העמידות של החומרים ומצב המבנה. דבר זה יכול לחסוך אלפי שקלים עבור הדיירים ולהקנות שקט לתקופה ארוכה יותר.

החברה לשיקום מבנים

קטגוריות: עמית עוז בניינים

עליך להיות מחובר על מנת להגיב

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...