שכבת הרבצה צמנטית

פורסם ע"י עמית עוז סגור לתגובות על שכבת הרבצה צמנטית

שכבת הרבצה צמנטית
שכבת הרבצה המכונה גם בשם “שכבת הרבצה צמנטית” הינה שכבת הבסיס במערכת הטיח של קירות פנימיים וקירות חיצונים. שכבת הרבצה משמשת כשכבה אוטמת וכרובד הבסיס עבור שכבת הטיח השנייה המכונה “שכבת הטיח המיישר”. שכבת ההרבצה הצמנטית מורכבת בדרך כלל מתערובת של חול, מים ומלט ביחס 1- 1, ובתוספת של מוספי הדבקה ואיטום. את התערובות המיועדות לשכבות ההרבצה ניתן לרכוש בחנויות לחומרי בניין כשהן כבר מוכנות, כשכל שנותר הוא להוסיף מים בלבד, או לחלופין להכינן באופן עצמאי באתר הבנייה. עובי שכבת ההרבצה המרבי הוא כחמישה עד שישה מילימטרים, ובמרבית המקרים מיושמת שכבת ההרבצה בעבודה ידנית על ידי מריחה במלג”, או באמצעות התזה עם מכונה כשהעבודה נוגעת לשטחים גדולים במיוחד. חשוב להקפיד על כך ששטח פני שכבת ההרבצה יהיה מיושר אך יחד עם זאת גם מחוספס, זאת בכדי לאפשר לשכבת הטיח המיישר אחיזה אופטימאלית. בתום ביצוע שכבת ההרבצה הצמנטית יש לבצע תהליך המכונה “אשפרה” שלוש פעמים ביום למשך שלושה ימים לכל הפחות, על מנת להעצים את תכונותיה של התערובת ולמנוע היווצרות סדקים. נהוג ליישם שכבות הרבצה צמנטיות גם בקירות של מקלחות וחדרים המועדים לרטיבות, כשכבת איטום ראשונה בטרם הדבקת אריחי הקרמיקה או ביצוע הטיח המיישר, כשהיישום נעשה באמצעות טיט עבה.

חשיבותה של שכבת ההרבצה הצמנטית
כשמדובר בקירות חיצוניים, העבודה כוללת שני שלבי טיוח כשהשכבה הראשונה הינה שכבת ההרבצה הצמנטית, בעוד ששכבת הטיח השנייה היא השכבה המיישרת, כאשר לכל שכבה ייעודים ותפקידים שונים. תפקידה של שכבת ההרבצה הוא להוות שכבת אטימה ועמידות מפני גורמי טבע. תוספי האטימה והדבקים הייחודיים כמו דבק לטקס סופר מבית סיקה מעשירים את התערובת המיועדת ליישום כשכבת הרבצה, ומשפרים את עמידותם של הקירות במיוחד באזורים בהם יישנן תופעות של רטיבות רבה ורוחות חזקות כמו באזורים הסמוכים אל הים. חשוב להדגיש כי איכות הציפוי וכושר עמידותו לאורך של שנים רבות תלויים בטיב התשתית, ומומלץ להשתמש במהלך יישום שכבת ההרבצה בטיח חוץ צמנטי בדרגת איכות גבוהה. בתום שלב מריחת שכבת ההרבצה וביצוע אשפרה במשך מספר ימים, על מנת לאפשר לבטון להתמצק ולהתקשות, ניתן לטייח את הקירות במגוון סגנונות שונים כמו טיח מייקים, טיח זריקה או טיוח קירות סטנדרטי באמצעות פיזור החומר על הקיר בעזרת מלג” ומעבר בתנועה אלכסונית עם המסור לאחר הייבוש החלקי.

מפרט לטיח חוץ צמנטי כתשתית לצבע, שפריץ או הדבקת פסיפס
כשמדובר בטיח חוץ רגיל מעל לתשתית בלוקים יש לבצע שכבת הרבצה צמנטית בעובי של כ-5 מ”מ ושכבת טיח מיישר בעובי 10 מ”מ. במקרה הצורך ניתן ליישם שכבת יישור נוספת, אך חשוב להקפיד שהעובי המרבי של יהיה נמוך מ-10 מ”מ. לביצוע שכבת ההרבצה יש להשתמש ביחס של 4 דליי מלט על כל 5 דליי חול, ומומלץ להוסיף את התוסף סיקה 1 בכמות של כ-3% עד 20% ממשקל הצמנט, כשהיחס נתון לשינויים בהתאם למידת רטיבותו של החול. חשוב ליישם את שכבת ההרבצה על תשתית שהורטבה היטב ובסמוך לזמן ביצוע שכבת ההרבצה. מומלץ להשתמש בשכבת היישור בתערובת המורכבת ממלט וחול ביחס של 1:2.5, כשהמים המוספים יכללו גם סיקה לטקס בשיעור של 10%-20% ממשקל הצמנט. שכבת הגמר תהייה מחוספסת או חלקה בהתאם לדרישה. השימוש במוצרי סיקה מצריכים ביצוע אשפרה במהלך חמישה ימים לכל הפחות, מספר פעמים ביום. הדבקת כל חיפוי לרבות פסיפס תיעשה רק לאחר המתנה בת שלושה ימים נוספים מתום ביצוע האשפרה. חשוב להדגיש כי מפרט זה אינו מהווה הדרכה לשיטת עבודה כלשהי, ויש להיוועץ באנשי מקצוע על מנת שהמפרט יכלול את כל האלמנטים והעיגונים הנדרשים ספציפית לכל מבנה. בנוסף, חשוב לדעת כי במהלך הכנת התערובת הצמנטית מתקיים בצמנט תהליך הידרציה, כשהתנדפות מים מהירה מדי עשויה להוביל לתופעות של הדבקה לקויה, ובטווח העתידי לסדיקה והתפוררות. על כן, במידה והחלטתם לערוך מקצה שיפורים, מומלץ לבצע את ההתקשרות עם אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים.

 

https://www.hlbetax.com/

קטגוריות: שיקום בטון

סגור לתגובות

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...