זכויות בנייה על הגג

גם אם כבר בדקנו במנהל הנדסה את זכויות הבנייה שלנו, עדיין צריך להגיש תוכניות בנייה חדשות לאישור הועדות השונות. על המהנדס מוטלת האחריות התכנונית, לתכנון המבנה החדש ואופן חיבורו ומיקומו על גבי המבנה הישן. עליו לרצות אין ספור פקידים אשר עושים את מלאכתם ולא תמיד מקלים את הדרך לסיום הרישוי. מהנדס מנוסה כבר מכיר את הנפשות הפועלות ויודע להתכונן בהתאם עם תוכנית גמישה מספיק, כאשר יהיו הוראות לשינוי או התאמות שונות. מהנדס מנוסה גם ידע להתנהל בצורה עניינית מול הרשויות השונות, אשר אינם ששים לפעול מהר או לזרז תהליכים פשוטים ככל שיהיו. המלצתי אליכם לפני שכירת שירותיו של מהנדס לערוך בדיקה, על מנת לוודא את יכולתו של המהנדס לעבוד מול העירייה. בת”א מהנדסים אלו נקראו מאכרים בשל יכולתם לקדם עניינים בתוך המנהל, לאומת בעלי מקצוע אחרים אשר היו נופלים לתוך הסחבת האין סופית. בשנתיים האחרונות גורשו לגמרי המאכרים ממנהל הנדסה וכעט, קשה יותר לקדם פרויקטים ויש לצפות לעיכובים רבים.

אישור בנייה על הגג

השגת האישורים מהעירייה יכולים להיות החלק הקל, ביחס לקבלת אישור של רוב השכנים ובפרט כאשר מדובר על שכנים ממבנים סמוכים. מדובר על תהליך לא פשוט ולפעמים אף מצריך סבלנות רבה וכושר ניהול משא ומתן, מול סרבנים אשר אינם תומכים בתוכניתכם. שכנים אשר אולי נראו לכם כקלים לשכנוע, עלולים להפעיל עליכם לחצים ותחושה של סחטנות. אישורים מסוימים אינם מצריכים תמיכה של מאה אחוזים, אך עדיין הניסיון מראה על התפתחות של בעיות, כאשר ישנו אפילו סרבן אחד מתוך מאה.

עלויות בנייה נוספות

נתון חשוב אשר רבים אינם לוקחים בחשבון כאשר נכנסים לתוספת בנייה על הגג, הינו חיזוק תשתית וחיזוק המבנה הישן. הנטייה הטבעית תהייה לחשב רק את שטח הבנייה החדש ובכך מתקבלת, תמונת מצב שגויה ורחוקה באלפי שקלים למטר מהתוצאה הסופית. חשוב לחשב את כמות העמודים והאם צריך להוסיף מעלית, גם אופן בניית חדר המדרגות יכולה להשפיע על השורה התחתונה. מומלץ להוסיף מינימום עשרים וחמישה אחוזים למחיר הבנייה, בעבור עלויות החיזוק הנוספות על מנת לקבל תמונת מצב טובה יותר.

תוספת בנייה על הגג

תוספת בנייה על הגג יכולה מעבר להשבחת הנכס בצורה משמעותית, לפתור בעיות של מחסור בחלל. ניצול מרבי של הגג יכול לתרום רבות, לשיפור איכות החיים שלנו ולפתוח בפנינו אפשרות ליהנות מתוספת חדרים ומגג מרוצף אשר יכול לשמש אתנו לרגעים מיוחדים.

בנייה על הגג

קבלתם החלטה להתחיל לבנות על הגג, או ששכן לידכם כבר ממש את זכויות הבנייה שלו ועורר בכם את יצר היזמות. לא משנה מה הם המניעים אשר גרמו לכם לצאת אל הדרך, העיקר שתבצעו את התהליך כמו שצריך על מנת לחסוך לכם כאב ראש לא קטן.

זכויות בנייה על הגג כבר יש לכם…

גם אם שכן אשר צמוד לבית שלכם בנה, עדיין צריך ללכת ולהוציא תוכנית בניין עיר, על מנת לראות את זכויות הבנייה שלכם. כל רחוב או סמטא מקבלים היתרים אשר מאפשרים כך וכך סוגי בנייה לפי מטר, כאשר חלק יכול להיות מוקצה לטובת תוספת חדרים וחלק יכול להיחשב כגג בנוי ומרוצף עם מעקה. מחלקת הנדסה בעירייה קובעת את סוג ההיתר ולרוב שיחה עם מהנדס מקומי, יכולה לחסוך לכם זמן מיותר במקרים של בדיקה ראשונית בלבד. זכויות הבנייה יכולות להשתנות אפילו אם מדובר על מנת אחד ארוך, כך שדייר אחד יכול לקבל אזור בנייה נמוך יותר מהשכן שלו. במבני הרכבת ישנם הבדלים בולטים בין הדירות בקצוות של המבנה, לאומת אילו אשר נמצאים במרכז המבנה. אילו אשר נמצאים בקצוות מקבלים לעיתים קרובות, פרישת עמודים בהיקף גדול יותר ויכולת לעלות לגובה רב יותר.

בדיקות עמידות מבנה קיים…

כאשר בונים על גג מבנה קיים יש לערוך בדיקות עמידות, על מנת להעריך את יכולת המבנה לשאת עומסים. לרוב מחשבים את העומס החדש המופעל על הגג – רצפה לפי לחץ על מטר מרובע, כמות העומס החדש מוערך לפי סוג הבנייה. בבתים ישנים לא תמיד ישנם עמודי תמיכה בתוך הבית והתקרה מעוגנת, על ידי קירות המתוכננים לשאת עומסים קלים יחסית ומספר עמודים נסתרים מסביב למבנה. בתים כאלה אינם יכולים לשאת את העומס של בנייה כבדה על הגג ומצריכים, חיזוק על ידי עמודים בתוך המבנה שיתמכו בעומסים החדשים.

בנייה קלה..

במקרים רבים ניתן לחסוך את שלב החיזוק של המבנה על ידי שימוש בחומרים קלים יותר מבטון ובלוקים, כמו איסכורית מבודדת אשר הינה קלה ונוחה. מדובר על משקל נמוך בהרבה ומותאם לבתים אשר מצריכים, יציקות בטון מורכבות בתוך המבנה או מסביב לו. כמובן שצריך אישורי בנייה ולא תמיד ניתן להשתמש באיסכורית כך שדבר זה תלוי בסגנון הבנייה האזורי. ניתן לפעמים להגיע לפשרות עם העיריות השונות, על ידי חיפוי חיצוני אשר תואם לרוח ולסגנון האזור. ניתן לחפות את הקירות החיצוניים על ידי שימוש בלבנים אדומות או אפילו לוחות צמנט-בורד, אשר איתם ניתן להשיג מראה סופי הכולל קירות חלקים וצבועים, התזה של שפריץ חלק או גס ואפילו שליכט צבעוני.

חיזוק תשתיות..

הגג הקיים לפעמים בנוי ללא כוונה בעמידות לעומסים ולכן ישנו הצורך, לעבות את הגג על ידי הוספת רשתות ברזל ותוספת עובי של בטון. מדובר גם על תוספת של משקל רציני, אשר מחייב שינויים במערך העמודים והתמיכות. ניתן על ידי חפירת בורות מסביב לבניין, לייצר עמודי תמיכה חדשים אשר יוכלו להיקשר לרצפה החדשה ובכך ליצר כושר נשיאת עומסים כבדים יותר. הדבר יכול להיות מורכב יותר אם מדובר בקרקע לא יציבה, כך שעלול להיות מצב של תזוזה בין החלקים החדשים והישנים. מדובר בבדיקות שעורך מהנדס קונסטרוקטור לפני התחלת הבנייה, עוד בשלב התכנוני על מנת לקבל תמונת מצב קיימת ומתן תוכנית חדשה לחיזוק המבנה. הקונסטרוקטור לרוב מלווה את הפרויקט באופן צמוד, או שמדובר בפיקוח של אדריכל ואז הקונסטרוקטור מהווה יועץ עבור הפרויקט.

בירוקרטיה עירונית..

תפקיד האדריכל או המהנדס מעבר לתכנון הנראות של המבנה, הינו שלבי הייצוג מול הרשויות השונות ומעבר דרך כל הועדות השונות. מדובר לרוב על עבודה האורכת כשנה עד שנתיים ומצריכה הרבה סבלנות וטרטור לא קטן עבור כולם. על התוכנית לעבור מספר ועדות שונות ואישור של כל השכנים וטיפול בבעיות עם סרבנים. יש לפרסם הודעה בגין התוכנית לבנות ובדרך כלל מדובר על שלט גדול, אשר תלוי במספר מקומות באזור הרחוב שלכם. גם אם אין לכם שכנים לרצות, עדיין מדובר הכאב ראש לא קטן עם מחלקות הנדסה וריצוי הגורמים השונים.

אישורי בנייה ותכנון נכון..

בניה על גגות בניינים ובתים נעשתה נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות, מחירי הדירות עולים בקצב מסחרר ואנשים מחפשים אפשרויות שונות, להגדלת חללי הבית באופן שיהיה ראוי יותר למגורים ככל שהמשפחה גדלה. אפשרות של הוספת חדר על הגג או הוספת חדרים, במקומות שונים בבית משפרת את איכות החיים, היות ויש מרחב גדול יותר להסתובב ולשהות בו. רובנו נאלצים להתמודד עם מגבלות התקציב, אולם חולמים על בית רחב יותר…

השאלה שכולם וודאי שואלים את עצמם היא: זה נשמע מאוד מסובך לעשות זאת, איך עושים את זה? אז זהו- שכנראה שלא. להלן מספר עצות שיעזרו לכם להתחיל:

בדקו אם יש לכם אישורים מתאימים

על מנת להתחיל בניה על הגג זקוקים להיתרי בניה, תב”ע (תוכנית בנין ערים) מאושרת לבניה על הגג ועוד. אם ברשותכם האישורים המתאימים- אתם רשאים להתחיל. על מנת לבדוק אפשרויות בנייה רצוי לשכור את שירותיו של המהנדס, על מנת שיערוך בדיקת זכאות על ידי הוצאת תוכניות ממנהל הנדסה. מהנדס מקומי גם ידע על שינויים סביבתיים, כמו בתים באזור שבנו לגובה והצליחו לקבל חריגות מיוחדות.

צרו חלל מואר

אם אתם מתכוונים לבנות חדר קטן על הגג עצבו אותו בצורה פתוחה ומוארת ככל האפשר. חלל זה ייתן אשליה של חדר גדול יותר. לרוב חלק מהגג יהיה מרפסת והשאר חלקים בנויים, שווה לתכנן היטב את סידור החלונות ולצפות לכך, שגם השכנים שלכם יבנו עם הזמן.

צרו מרפסת שמש

אפשרות נוספת לבניה על הגג היא לסגור חדר באמצעות קירות זכוכית וליצור מעין מרפסת שמש. לאחר שרצפתם את הגג ויצרתם מעקה בטיחות, ניתן לייצר חדרים על ידי מספר אפשרויות בנייה שונות.

הפרדה חכמה

אם תרצו לבנות חדר קטן המופרד מחדר נוסף, השתדלו לעשות זאת בעזרת מחיצה נמוכה או שקופה. רעיונות אלו יעזרו לכם להגיע לאשליה של חלל גדול יותר. קירות מזכוכית יכולים לייצר אווירה של חלוקת החלל לצד, הכנסת האור ויצירה של תחושת מרחב גדולה.

לא ליצור חללים ריקים

במקרה שלנו, חלל ריק הינו חלל לא מנוצל. כדאי להשתדל לא ליצור חללים ריקים כגון: מבוא כניסה שאין בו צורך, חדר מדרגות מגושם ועוד.

אחסנו את חפציכם בחוכמה

על ידי יצירת ארונות גבוהים במיוחד המגיעים עד התקרה, ניתן לנצל את מלוא גובה החדר שיצרתם. אם אין לכם מחסן נפרד, אז מומלץ לתכנן הרבה שטחי אכסון עתידיים.

לא להעמיס חפצים

עומס יתר ופיזור של חפצים ייתן אשליה של חלל קטן יותר, לעומת זאת סידור החפצים- ייתן גודל לדירה. יש להגביה ארונות על מנת ליצר תחושת מרחב רחבה יותר ועל ידי, הוספת מראות ופיזורן בצורה חכמה, ניתן יהיה ליצר תחושת מרחב גדולה יותר.

היעזרו בצבעים בהירים בחלל שיצרתם

השתמשו  בצבעים בהירים על הקירות כדי ליצור אשליה של גודל. צבעים כהים עלולים “לחנוק” את החדר וצריך להקפיד גם על ריצוף בהיר.

פנו לאיש מקצוע

פנו לאיש מקצוע כגון אדריכל או מעצב פנים, על מנת שייתן לכם עצות איך לנצל כראוי את החדרים שברשותכם וליצור בניה על הגג שהיא חכמה יותר.

 

קטגוריות: שיפוץ בניינים

עליך להיות מחובר על מנת להגיב

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...