תפרי התפשטות, סדקים פעילים

פורסם ע"י עמית עוז סגור לתגובות על תפרי התפשטות, סדקים פעילים

מהם תפרי התפשטות?
תפרי התפשטות הינם מרווחים בין שני אלמנטים במבנה, אשר תוכננו מראש על מנת לספק פתרון לתזוזות בין אותם האלמנטים בעקבות תזוזת הקרקע, שינויי טמפרטורה, התכווצות והתפשטות של חומרי הבניה מבחינה תרמית וכדומה (ניתן לקרוא להם בשמם השני סדקים פעילים). בנייה ללא תפרי התפשטות עלולה להוביל לפיצוצים בבטון, סדקים במבנה ואף לכשלים קונסטרוקטיביים חמורים במיוחד בשלד המבנה. תפרי ההתפשטות מיועדים, למעשה, לאפשר את תנועת ההתכווצות וההתפשטות בין חלקיו של המבנה מבלי שיעבירו ביניהם עומסים ולחצים, תוך הכוונת מיקום היווצרותם של הסדקים הללו במטרה למנוע את היווצרות הסדקים באזורים בלתי מתוכננים ואקראיים. יישנם תפרי התפשטות אופקיים ואנכיים, ואיטומם מיושם כדרך קבע כבר בשלבי הבנייה, תוך שימוש בחומרים פוליאוריטניים משחתיים, כשלעיתים מיושם גם איטום עליון נוסף לצורך ההגנה מכאנית והרחקת מקורות המים מהתפר.

איטום תפרי ההתפשטות באמצעות השימוש בחומרים פוליאוריטניים גמישים
תפרי התפשטות נתונים כל העת תחת תנאי תזוזה הנובעים מהתפשטות או התכווצות, על כן אטימתם דורשת שימוש בחומרי אטימה גמישים, שיעמדו בתנודות הללו ואף יוכלו לשמור על כושר גמישותם לאורך שנים רבות. מאחר והחומרים הפוליאוריטניים המשחתיים נמצאו כאפקטיביים ביותר לצורך איטום תפרי התפשטות, פותחו כתוצאה מכך מגוון סוגים של חומרים פוליאוריטניים גמישים, כשלכל אחד מהחומרים הללו יישנן תכונות ייעודיות המתייחסות לכושר העמידות וכושר האלסטיות מפני תקיפה של חומרים כימיים שונים. הכלל המרכזי במהלך האיטום הנכון של תפרי ההתפשטות הוא ההתייחסות לכושר עמידתו של חומר האיטום כנגד תנועות התכווצות או מתיחה אל הצדדים.

איטום תפרי ההתפשטות באופן תקני
איטום תפרי התפשטות דורש הבנה מוחלטת הנוגעת לאופן תפקודם הן של התפרים והן של חומרי האיטום, כשלצערנו ניתן למצוא אלפי מקרים של כשל ביצועי הנגרמים על ידי קבלנים חובבנים, הסבורים שיש למלא את התפרים מבלי להבין את התפקיד שלשמו הם תוכננו מלכתחילה. על מנת שהחומר הפוליאוריתני יוכל להתכווץ ולהימתח בחופשיות אל הצדדים, חשוב להקפיד על הצמדת החומר אל דפנות התפר בלבד, תוך השארת גב התפר חופשי לחלוטין. כמו כן, חשוב להקפיד גם על עובי מתאים, שכן שכבת חומר דקה מדי עשויה להוביל לקריעתו בעת מתיחה. עם זאת, גם יישום שכבה עבה מדי של חומר עלולה להוביל להפחתת כושר ההתמתחות ולהתנתקות החומר מן הדפנות.

תסמונת “הקבלן הנדיב”
ניתן לפגוש בקבלני שיפוץ רבים המתעקשים למלא את התפר בכמויות חומר גבוהות מדי “ליתר בטחון”, תוך הדרקת החומר לעומק או בגב התפר, כשהדבר גורם לצמצום משמעותי בכושר האלסטיות של החומר, זאת בעקבות אי יכולתו להתכווץ או להימתח באופן מרבי בשל היותו דבוק אל גב התפר. על מנת למנוע את הידבקותו של החומר אל גב התפר פותחו מספר פרופילים גמישים המשמשים הן לצורך זה והן לצורך הגבלת העובי של החומר במהלך היישום. איטום תקני של תפרי התפשטות דורש הכנת שטח נאותה שכוללת ניקוי הדפנות מכל חלקי בטון וטיח רופפים, אבק, שכבות צבע וכדומה. כמו כן, חומר האיטום חייב להיבחר בהתאם לעבידות התפר ורוחבו. לצורך זה מומלץ להסתייע בשירותיו של איש מקצוע מיומן ומנוסה או להיוועץ ביצרנים השונים.

המפרט לאיטום תפרי ההתפשטות
השלב ההתחלתי בתהליך איטום תפרי ההתפשטות מורכב מניקיון דפנות התפר והסרת החלקים הרופפים באמצעות דיסק חשמלי. חשוב להקפיד על פני השטח יבשים ונקיים לחלוטין. השלב הבא מורכב מהחדרתו של פרופיל הגיבוי אל התפר בהתאם להוראות היצרן, תוך חיתוך של הבטון בקצות התפר לצורך יצירת שיפוע (פאזה) למניעת פגיעה מכאנית או שבירת הפינה בטווח העתידי.

מפרט לאיטום סדקים פעילים

השלבים לאיטום סדקים מורכבים ממריחת שכבת יסוד (פריימר) בדפנות התפר ומילוי תפר ההתפשטות בחומר האיטום על ידי אקדח ההזרקה. חשוב להקפיד ולהימנע במהלך המילוי מהתהוות בועות אויר בחומר, וליישם את המילוי באופן מסודר וללא הפסקות. החדרת החומר אל עומקו של התפר, וכן הצמדתו של החומר אל הדפנות והחלקתו מתבצעים בפעולה אחת על ידי טבילת האצבע במי סבון. מומלץ, כאמור להסתייע בשירותיו של איש מקצוע מוסמך ומיומן על מנת להבטיח תוצאות אפקטיביות לאורך זמן.

לסיום– איטום תפרי התפשטות עשוי להחזיק מעמד למשך שנים רבות, זאת בתנאי שמלכתחילה נבחר החומר המותאם לצורך זה, ורוחב התפר תוכנן באופן מדויק.

להמשך קריאה על שיפוץ בניינים ומעטפת חיצונית

קטגוריות: שיפוץ בניינים

סגור לתגובות

פוסטים פופולארים

שיפוץ בניינים

חומר מקצועי מקיף בנושא שיפוץ בניינים, נוהל ביקורת שנתית, תיקוני ...

שיקום מבנים מסוכנים, ליווי מהנדס

מה עונה להגדרה של 'מבנה מסוכן'? מבנה מסוכן הינו מבנה שמבחינת ...

חברת בניה, תוספת קומה או מרפסת

חברת בניה הינה ארגון עם מערך עובדים מקצועיים המותאם, לבצע ...

עבודות גובה

עבודות גובה הינן עבודות שמתבצעות על גבי חבל גלישה (שיפוץ ...

חיפוי קירות חיצוניים

חיפוי קיר- הוא בעצם מעטפת חיצונית העוטפת את הקיר ומכסה ...