שיקום בטון

שיקום בטון ועיבוי תקרות

כאשר אנחנו מדברים על שיקום בטון אנחנו למעשה מדברים על תחום הבטון והחומר עצמו, שכן מדובר על חומר אשר יש לו נטייה להיות אטום וחזק אם מבצעים אותו בצורה נכונה, אך אם לא מבצעים אותו נכון אז מתחילות בעיות. הברזל אמור להיות אטום היטב בתוך העמודים או הקירות וצריך להיות עובי של כחמישה סנטימטרים של בטון יצוק על מנת להגן על הברזל מחדירה של רטיבות, כאשר לפעמים ישנה רטיבות העולה מלמטה.

לרוב עמודי הבטון נמצאים בתוך גינות עם ממטרות או טפטפות של מים, אשר מציפים את הגינה וגורמים לחדירה של מים לתוך העמודים. בעמודים ישנים לרוב לא היו עושים איטום טוב מסביב לעמוד.

עם הזמן החומר מתחיל להישחק ואז מופיעים סדקים קטנים אשר מאפשרים למים לחלחל לתוך העמודים ולפגוע בחוסן של הבטון ואז צריך שיקום בטון לצורך אטימה של העמוד. שיקום בטון מתאים במיוחד כאשר צריך לשמור על עמודי הבטון וצריך לאטום אותם לאורך שנים רבות, שלא לדבר על קורוזיה אשר גורמת לעמוד לאבד כשליש מהקוטר שלו ואז צריך, לחזק ולחדש את הברזל על ידי תוספות של ברזלים חדשים אשר מתחברים לברזל הישן.

לרוב פשוט קושרים את הברזל החדש לברזל הישן תוך כדי שיקום בטונים אשר נועד במיוחד לצורך מטרה זו, שכן ניתן לבצע במקרים מיוחדים גם עיבוי עמודי בטון ואו שיקום בטון, לצורך חיזוק תשתית הבניין ושמירה על החוסן הכללי.

ישנו כלל ידוע בשיקום בטון הקובע שאם הברזל, נפגע יותר העשרים וחמישה אחוזים אז צריך להוסיף עוד ברזל חדש לצורך עיבוי וחיזוק הברזל הישן והבלוי. לצורך שיקום בטונים צריך ואף חשוב להשתמש רק בחומרים ששומרים על רמת האטימות ועל ניקיון הברזל מקורוזיה.

שיקום בטון הינו בנוי למעשה ממפרט עבודה מסודר המכתיב סדר עבודהה נכון, לצורך שמירה על חוסן העמוד ודרך פעולה וודאית. שיטות נוספות יפורטו במאמרים נוספים, שכן ישנן גם דרכים לחצוב את הבטון לצורך גילוי של הברזל, כחלק מתהליך של שיקום בטון ושיקום בטונים.

ניתן לראות בתמונה…

בתמונה לפניכם ישנה תקרת בטון בעובי של עשרה סנטימטרים, אשר מצריכה שיקום וניתן לראות, את רוב ברזלי הזיון חשופים לגמרי. הדילמה הינה לשקם את הבטון ואת הברזל או לעבות, על ידי הוספת עובי ביציקה תחתונה. בשני המצבים יש לסתת מסביב לבטון ולחשוף אותו לגמרי, תוך מריחת חומר לעצירת הקורוזיה. רוב הברזלים נפגעו ואיבדו מקוטרם, כך שהיה צורך לקשור ברזל חדש. הפתרון למצב הזה היה, חיתוך של ברזלי הזיון והשארת קוצים בלבד. מריחת סיקה על כל התקרה, אשר מכילה קורוזיה מהברזל הישן. קשירה מוטות זיון חדשות לקוצים הישנים, אשר טופלו בסיקה וקיבוע המוטות בשכבת בטון של סיקה. חיזוק עמידות התקרה על ידי פרופילים של ברזל, כל שני מטרים וקיבוע הפרופילים לקירות. טיוח הקירות בבטון משופר של סיקה בעובי חמישה סנטימטרים, כאשר מדובר על עבודה קשוחה עם טיוח הפוך של תקרה. התוצאה ברזלים חדשים ותקרת בטון בעובי של חמש עשרה סנטימטרים (קדחנו חור במרכז התקרה, על מנת למדוד את העובי הסופי). התקרה חוזקה בפרופילים של ברזל, אשר מחוברים לקירות שחוזקו אף הם, על ידי חגורות בטון.

תקרת בטון לפני שיקום

שיקום תקרות ונפילות טיח ובטון

 

שיקום תקרות
תהליך שיקום התקרות מתבצע בדרך כלל כשקיים במבנה נזק מצטבר, הנובע לרוב מחדירת לחות ורטיבות מהגג או מהקומה העליונה. בנסיבות הללו מחלחלת הרטיבות אל ברזלי-הזיון שביציקה, כשהפגיעה בברזלי-הזיון מובילה להתפתחות חלודה בברזל עד להתנפחותו של הברזל, ולהובלה למצב של נפילת גושי בטון וטיח מן התקרה. במצבים חמורים אף יותר שבהם התקיימה הזנחה ממושכת, עשוי להיווצר מצב של נזק בלתי הפיך, כשהפגיעה בברזלי-הזיון עלולה להוביל אל שקיעת התקרות ולהתמוטטותן. בנסיבות הללו דורשות עבודות השיקום חידוש שכבות הזיון שביציקה וחיזוקים נוספים לתקרה. עבודות הנוגעות אל שיקום התקרות דורשות מפרט מאושר באמצעות קונסטרוקטור או מהנדס ומחייבות ליווי הנדסי. בכל מקרה שבו מתעורר הספק, וקיימת התלבטות עבודת שיפוץ של התקרה לבין פעולות שיקום יסודיות יותר, מומלץ תמיד להעדיף את האפשרות השנייה, מהסיבה שתחילתו של תהליך החלודה בברזלי-הזיון צפוי להימשך ולהתרחב כל עוד הוא אינו מטופל מן היסוד על ידי עבודות הגנה על ברזלי-הזיון ושיקומם.

כיצד ניתן לדעת שנדרש שיקום בטון למבנה?
שיקום תקרה מהווה, למעשה, מקרה פרטי של פעולה מורכבת והכרחית המכונה "שיקום בטון". שיקום בטון הינו בגדר תהליך בלתי נמנע במצבים בהם הבטון נסדק ומתחיל להתפורר. אחד מסממניו הקלאסיים של תהליך הסדיקה הינו הוא ברזלי זיון בולטים בעמודי הבטון שעליהם מונח הבניין. הדבר מעיד על התפוררותם של העמודים, ונובע מקורוזיה בברזל שנגרמת בעקבות מגע מתמשך של הברזלים שבתוך העמודים עם הלחות והרטיבות. זהו תהליך כימי הרסני המוביל להתפוררות הברזל, וכן להתנפחותו ודחיקת הבטון. בנסיבות בהן נזנח הליקוי ואינו מטופל עלול להיווצר תרחיש שבו הברזל שבבטון מאבד מקוטרו באופן משמעותי עד לסכנה של איבוד יציבות העמוד וקריסת המבנה תחתיו. התופעה בולטת לרוב בתקרות או בקורות הבטון בקומת הכניסה לבניין, כשהתסמין הגלוי לעין הוא התנפחות הטיח בעקבות התנפחותם של ברזלי הזיון.

שיקום תקרות בטון

הזנחת הליקויים הבטיחותיים בבניין המגורים- ההשלכות
לצערנו מדובר בתופעה שכיחה במיוחד, וניתן להיתקל במבנים רבים בעלי דרגות שונות של ליקויים, נזקים וכשלים משמעותיים, שהינם הרבה מעבר לפגמים אסתטיים, והם מהווים פגם בטיחותי עד לכדי סכנה ממשית למתגוררים במבנים הללו ולעוברי אורח החולפים בקרבתם, החל מהסכנה הנובעת מנפילות מגובה של טיח ובטון וכלה בקריסת המבנים. במידה וקיימים במבנה כלשהו ליקויים פגמים בטיחותיים בדרגות חומרה גבוהות, מתחיל מצד הרשויות המקומיות או העיריות תהליך של הוצאת צו המכריז על סיווגו של המבנה כמבנה מסוכן. דיירי הבניין נדרשים על פי חוק לתקן תוך פרק זמן סביר את כל הליקויים, הפגמים והנזקים שנמצאו בעת סריקת המהנדסים מטעם העירייה. הליקויים עשויים לבוא לידי ביטוי באופנים שונים כגון רשתות של ברזל זיון או ברזלי זיון חשופים, ובדרגות שונות של חלודה וקורוזיה, גושי טיח ובטון רופפים ואף מתפוררים, סדקים ויסודות מבנה פגומים, וליקויים נוספים כגון מעקות פגומים, כשלים במרפסות בלתי מקורות וכדומה. חשוב להדגיש כי האחריות המשפטית לביצוע התיקונים מוטלת באופן גורף על כלל בעליו של הבניין- קרי כל הדיירים, אף אם התיקונים נוגעים אל חלקים ספציפיים במבנה.

החומרים הצמנטים המשמשים לשיקום התקרות
עבודות השיקום מורכבות בדרך כלל מתיקוני בטונים על ידי חומרי שיקום צמנטים ייחודיים, והחלפה או ותיקונם של ברזלי-הזיון בתקרה. העבודות הללו מורכבות משימוש בחומרים מתקדמים, כשהחיזוקים מתבצעים בהם באמצעות מערכות מרוכבות כמו "סיקה-קרבודור", המושתתות על הצמדתן של רצועות חיזוק ייחודיות העשויות מסיבי פחמן, אל התקרה הקיימת, על ידי הדבקתן בחומרים אפוקסיים חזקים. ניתן גם להעניק תמיכה נוספת לתקרה באמצעות קורות מתכת או בטון חדשות. כשהדבר נוגע אל שיקום תקרות או שיקום בטון באופן כללי במבנים מסוכנים, חובה לבצע את ההתקשרות עם חברה קבלנית מוסמכת, בעלת כל האישורים והביטוחים הנדרשים ובליווי מהנדס בניין. במידה ותהליך שיקומו של בניין המגורים החל בעקבות מתן צו התראה מטעם העירייה, נדרשים הדיירים להמציא לעירייה בגמר פרויקט השיקום את כל האישורים מטעם המהנדס שפיקח על התהליך, המעידים כי כל הליקויים שנמצאו תוקנו כיאות. רק לאחר אימות מטעם העירייה כי כל התיקונים בוצעו לשביעות רצונה מוסר הצו המסווג את המבנה כמסוכן.

שיקום תקרה או שיקום תק-רע?
במקרים בהם שיקום המבנה נובע מתוקף הכרזתו כ"מבנה מסוכן", אזי פעולות השיקום מחייבות את הדיירים לפנות אל חברות מוסמכות בלבד, כשהתהליך מלווה בפיקוח הנדסי צמוד. יחד עם זאת, בנסיבות בהן ההחלטה על שיקום המבנה הינה ביוזמת הדיירים ואינה נובעת מצורך כפוי מטעם הרשויות, אזי לא פעם מתפתים הדיירים מהצעת המחיר האטרקטיבית ביותר, המהווה למעשה השיקול המרכזי ברשימת סדרי העדיפויות. חשוב לדעת ששיקום מערכות טיח לקויות, שיקום עמודי היסוד המתפוררים, קורות ברזל והמעקות, כל הפעולות השיקומיות הללו מצריכות מערכות חומרים איכותיות, עם כמויות מדודות, מדויקות ומותאמות, כשתהליכים מסוימים מחייבים גם תזמון מושלם. במילים אחרות, כשפעולות השיקום נובעות מקונסטרוקציות הבטון המזוין הלקויות, חלה חובה בטיחותית להתקשר עם חברה מוסמכת ומורשית, המלווה במהנדס בניין המפקח ואמון על כל התהליך, אשר נושא גם באחריות על איכות התיקונים שבוצעו.